Portugalia – Lizbona, Fatima i ocean

Lizbona – Santarem – Aljustrel – Cabo da Roca – Batalha – Nazare

RAMOWY PROGRAM

Dzień 1:
Spotkanie z pilotem na lotnisku. Przelot do Lizbony. Przejazd do centrum. Spacer po mieście kojarzonym z wąskimi uliczkami, po których jeżdżą małe, żółte tramwaje i z budynkami, których fasady bogato zdobione są portugalskimi kafelkami, potocznie nazywanymi azulejos. Nawiedzenie kościoła św. Antoniego, który został wzniesiony w miejscu jego narodzin. Przejście do gotyckiej katedry Najświętszej Maryi Panny upamiętniającej wyzwolenie miasta spod władzy Maurów. Wieczorem przejazd do hotelu w Fatimie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2:
Śniadanie. Msza Św. w sanktuarium w Fatimie. Po południu przejazd do Santarem – miejsca Cudu Eucharystycznego z 1247 roku. Następnie przejazd do Tomar. Nawiedzenie Klasztoru Chrystusa znajdującego się na liście UNESCO i będącego zarazem jednym z najciekawszych zabytków całej Portugalii. Na zwiedzających największe wrażenie robi Charola, czyli pierwsza świątynia Zakonu Templariuszy, która pochodzi z XII wieku, a która została wybudowana na planie szesnastoboku. Jest ona zbudowana w ten sposób, że zakonnicy mogli uczestniczyć w Mszy na koniach. Powrót do Fatimy. Obiadokolacja. Wieczorem udział grupy w modlitwie różańcowej i procesji światła, nocleg.

Dzień 3:
Udział we Mszy św. w sanktuarium. Śniadanie. Nawiedzenie kaplicy objawień, która powstała w miejscu, gdzie stał mały dąbek, nad którym zjawiła się Matka Boża. Przejście do Bazyliki Różańcowej, w której znajdują się groby małych wizjonerów (Hiacynty i Franciszka) oraz siostry Łucji dos Santos. Nawiedzenie nowoczesnej Bazyliki Trójcy Świętej i kaplicy Adoracji. Przejazd do miejsc związanych z życiem pastuszków: do wioski Aljustrel, gdzie znajdują się ich rodzinne domy. Udział w Drodze Krzyżowej. Modlitwa w dolinie Cabeço, gdzie w 1916 roku małym pastuszkom objawił się Anioł Pokoju prosząc o wynagrodzenie za grzechy świata. Powrót do Fatimy. Czas wolny na prywatną modlitwę i indywidualne nawiedzenie sanktuarium. Wieczorem Obiadokolacja. Udział w modlitwie różańcowej i procesji światła połączonej z niesieniem figury Matki Bożej, nocleg.

Dzień 4:
Msza św. w fatimskim sanktuarium. Śniadanie. Przejazd na Cabo da Roca. Czas wolny na podziwianie dzikiego i surowy przylądka stanowiącego najdalej wysunięty na zachód punkt stałego lądu Europy. Aż do późnego XIV wieku wierzono, że Cabo da Roca jest krańcem świata. Powrót do Fatimy. Degustacja słynnego wina porto. Wieczorem udział w modlitwie różańcowej i procesji światła połączonej z niesieniem figury Matki Bożej, nocleg

Dzień 5:
Śniadanie. Pobyt w Fatimie. Czas wolny na indywidualną modlitwę, zakup pamiątek. Udział we Mszy św. Obiad. W godzinach popołudniowych zwiedzanie malowniczej Jaskini Monety (Grutas de Moeda). Grota ta odkryta została w 1971 roku przez dwóch myśliwych, którzy czasie polowania na lisa przypadkowo natrafili na prowadzący w głąb ziemi tajemniczy otwór. Wkrótce potem jaskinia została dokładnie zbadana i udostępniona zwiedzającym. Podziemna trasa turystyczna liczy przeszło 350 metrów i prowadzi przez kolejne sale (m in. komnatę pasterzy), w których podziwiać można bogactwo form naciekowych w postaci imponujących stalaktytów i stalagmitów. Wewnątrz jaskini panuje stała temperatura 18 °C. Wieczorem obiadokolacja. Dla chętnych udział w modlitwie różańcowej i procesji światła połączonej z niesieniem figury Matki Bożej, nocleg

Dzień 6:
Śniadanie. Wyjazd nad ocean (ok. 60 km). Po drodze krótki postój w miejscowości Batalha. Zwiedzanie zespołu klasztornego Matki Boskiej Zwycięskiej uchodzącego za wspaniałe arcydzieło gotyku, z grobowcami władców portugalskich, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przejazd do starego Sanktuarium Maryjnego z łaskami słynącą figurą Matki Bożej Karmiącej w Nazare, w dzielnicy „O Sitio” usytuowanego na szczycie klifu, z którego rozpościera się majestatyczny widok na wspaniałe plaże dawnej miejscowości rybackiej, która obecnie posiada statut nadmorskiego kurortu. Udział we Mszy św. Czas wolny na prywatną modlitwę i zakup produktów lokalnych: suszonych owoców, daktyli, orzechów i wyrobów ceramicznych. Wypoczynek na plaży. Powrót do Fatimy. Obiadokolacja. Wieczorem dla chętnych udział w modlitwie różańcowej i procesji światła połączonej z niesieniem figury Matki Bożej, nocleg.

Dzień 7:
Udział we Mszy św. w sanktuarium na zakończenie wspólnego pielgrzymowania. Śniadanie. Przejazd do Lizbony. Ostatni spacer po mieście: Wieża Belem, Pomnik Odkrywców, Klasztor Hieronimitów. Przejazd na lotnisko. Przelot do Krakowa z przesiadką we Frankfurcie. Transfer autokarem do miejsca wyjazdu (przyjazd ok. 1:00 w nocy).

ŚWIADCZENIA:

  • TRANSPORT: przelot samolotem, przejazd komfortowym autokarem (wc, cafe- bar, video i klimatyzacja),
  • ZAKWATEROWANIE: 6 noclegów w hotelu 3* w pokojach 2-3 osobowych,
  • WYŻYWIENIE: 6 śniadań, 6 obiadokolacji,
  • OPIEKA PILOTA-PRZEWODNIKA na całej trasie wycieczki;
  • OPIEKA DUCHOWA KAPŁANA;
  • REZERWACJA MSZY ŚW
  • UBEZPIECZENIE: KL i CP, NNW oraz bagaż SIGNAL IDUNA Polska S.A.;
  • SKŁADKI na turystyczny fundusz gwarancyjny i pomocowy.

INFORMACJA I REZERWACJA
biuro@verotravel.pl   tel. 77 4544569, 77 4539576, 77 4536418