Węgry – Rumunia – Słowacja

Budapeszt – Esztergom – Eger – Dolina Pięknej Pani – Satu Mare – Baia Mare – Desesti – Dolina Izy – Sapanta – Koszyce

RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI:

Dzień 1:
Wyjazd z ustalonego miejsca ok. południa. Przejazd przez Czechy i Słowację do stolicy Węgier – BUDAPESZTU. Godzinny rejs statkiem po Dunaju, podczas którego poznamy stolicę Węgier z zupełnie innej perspektywy. Obiadokolacja w restauracji. Przejazd na Wzgórze Gellerta, wznoszące się 130 metrów nad płynącym poniżej Dunajem, skąd można podziwiać panoramę miasta. Po zwiedzaniu przejazd do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek, nocleg.

Dzień 2:
Śniadanie. Msza Św. w kaplicy przy
Bazylice Św. Stefana – miejscu przechowywania najważniejszej węgierskiej relikwii. Kolejno dalsze zwiedzanie miasta: Parlament – symbol miasta, zmumifikowanej dłoni pierwszego króla Madziarów. Spacer po najsłynniejszym deptaku, ul. Vaci, pełnej restauracji i sklepów. Można będzie skosztować węgierskich smakołyków w jednej z licznych cukierni, m. in. w słynnej cukierni Gerbeaud. Chwila czasu wolnego. Po południu wizyta na Wzgórzu Zamkowym, najbardziej reprezentacyjnym miejscu w Budapeszcie, gdzie zobaczyć można Zamek Królewski – siedzibę węgierskich królów, kościół św. Macieja oraz Basztę Rybacką. Ze wzgórza roztacza się przepiękny widok na Budapeszt. Po zwiedzaniu obiadokolacja i powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 3:
Śniadanie. Przejazd na Zakole Dunaju – do
ESZTERGOMU – Msza św. i zwiedzanie Bazyliki, największego kościoła na Węgrzech. Kolejno przejazd do SZENTENDRE – spacer po uroczym klimatycznym miasteczku, a dla chętnych wizyta w Muzeum Marcepana (dodatkowo płatne). Powrót do Budapesztu – spacer po Parku Miejskim, w którym położony jest Zamek Vajdahunyad – kompleks budowli w różnych stylach architektonicznych. Dla chętnych wizyta na basenach termalnych Szehenyiego. Pierwsze termy powstały w XIX wieku, przez pewien czas był to największy tego typu obiekt w Europie. Dziś w przepięknym budynku z kolumnami, kopułami i żółtymi ścianami znajduje się ogólnie 15 basenów z wodą o różnych temperaturach. Są też sauny, gabinety fizjoterapii, masaże i pływalnia odkryta, a na zewnątrz dwa baseny z gorącą wodą.  Wieczorem obiadokolacja. Powrót do hotelu i nocleg.

Dzień 4:
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do EGERU – zwiedzanie miasta. Msza Św. I zwiedzanie Bazyliki – jedynej klasycystycznej świątyni na Węgrzech. Spacer po Starym Mieście. Zobaczymy m. in. Pałac Arcybiskupi, XIII-wieczny zamek oraz jeden z najbardziej charakterystycznych symboli miasta – turecki minaret. Po zwiedzaniu czas wolny lub relaks na kąpielisku termalnym Eger. Po południu przejazd do położonej niedaleko Egeru DOLINY PIĘKNEJ PANI (Szépasszonyvölgy). Jest to miejsce ściśle związane z winiarstwem na Węgrzech, pełne piwniczek winnych, wykutych w skale riolitowej oraz tradycyjnych węgierskich restauracyjek, zwanych czardami. Zwiedzanie i degustacja win w jednej z winnic połączona z obiadokolacją. Po zwiedzaniu przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. Nocleg.

Dzień 5:
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Msza św. w barokowym kościele Minorytów pw. Świętej Marii Panny w Miszkolcu. Atrakcją kościoła o dwuwieżowej fasadzie jest barokowa ambona, ołtarz w stylu klasycystycznym, bogato zdobione ławy i brama wykonana z brązu. Obraz w ołtarzu jest kopią obrazu Tycjana „Wniebowstąpienie Marii”. Ponadto w tym kościele znajduje się pierwszy obraz ołtarzowy ilustrujący papieża Jana Pawła II. Przejazd na teren
RUMUNII. Przejazd do SATU MARE. Zwiedzanie- Plac Wolności, Katedra św. Piotr i Pawła. Następnie przejazd do BAIA MARE, zwiedzanie- Katedra św. Stefana, Rynek. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, odpoczynek i nocleg.

Dzień 6:
Śniadanie. Msza Św. W Katedrze św. Stefana. Przejazd przez
GÓRY MARMAROSZU do DESESTI z drewnianą cerkwią św. Paraskewy wpisaną na listę dziedzictwa UNESCO. Kolejno przejazd przez DOLINĘ IZY, gdzie podziwiać można wiele zabytkowych drewnianych cerkwi oraz malowniczych domostw z ogromnymi, zdobionymi bramami wejściowymi. Przejazd do SAPANTY – wizyta na „wesołym cmentarzu” gdzie zobaczyć można kilkaset kolorowych, rzeźbionych w drewnie fantazyjnych nagrobków, na których znajdują się ręcznie malowane podobizny zmarłych i krótsze lub dłuższe ironiczne wierszyki, które z humorem i dystansem opisują zmarłego . Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg. 

Dzień 7:
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Msza św. i wyjazd w drogę powrotną do Polski. Przejazd do
KOSZYC, drugiego co do wielkości miasta na Słowacji. Prawie wszystkie zabytki Koszyc są skoncentrowane w historycznym centrum miasta, będącym pod względem wielkości powierzchni największym miejskim rezerwatem zabytkowym na Słowacji. Jego centralnym punktem jest Rynek Główny, który słusznie uważa się za jeden z najpiękniejszych słowackich rynków. Dominantą miasta i rynku jest gotycka Katedra św. Elżbiety (Dóm sv. Alžbety), która jest największym kościołem na Słowacji a jednocześnie leżącą najdalej na wschód katedrą zachodniego typu w Europie. Przed północną fasadą katedry wznosi się Wieża Urbana, wybudowana w XIV wieku. Wolno stojąca kapliczka św. Michała, dawna kostnica z końca XIV wieku tworzy wraz z Katedrą św. Elżbiety i Wieżą Urbana zwarty gotycki zabytkowy kompleks. Miejscem najbardziej tętniących życiem w całym mieście, szczególnie w czasie lata, jest przestrzeń leżąca między teatrem a katedrą. Tworzy ją park wraz z grającą fontanną. W części południowej rynku zobaczymy średniowieczne mury obronne. Spacer po mieście i wyjazd w dalszą drogę.  Przyjazd do kraju w godzinach nocnych i zakończenie wycieczki.

ŚWIADCZENIA:

  • TRANSPORT: Przejazd komfortowym autokarem (WC, DVD, Klimatyzacja)
  • ZAKWATEROWANIE: 6 noclegów, (pokoje 2, 3- os. z łazienkami);
  • WYŻYWIENIE: 2x dziennie (6 śniadań, 6 obiadokolacji, w tym jedna z degustacją wina podczas zwiedzania Doliny Pięknej Pani), 1 obiad w drodze powrotnej,
  • OPIEKA PILOTA-PRZEWODNIKA na całej trasie wycieczki;
  • OPIEKA DUCHOWA KAPŁANA;
  • REZERWACJA MSZY ŚW;
  • UBEZPIECZENIE: KL i CP, NNW oraz bagaż SIGNAL IDUNA Polska S.A.;
  • SKŁADKI na turystyczny fundusz gwarancyjny i pomocowy.

INFORMACJA I REZERWACJA
biuro@verotravel.pl   tel. 77 454456977 453957677 4536418