Włochy – Skarby Rzymu i Smaki Toskanii

Padwa – Lukka – Piza – Siena – San Gimignano – Rejon Chianti – Rzym – Florencja

RAMOWY PROGRAM 

Dzień 1:
Udział we Mszy św. na rozpoczęcie wspólnego pielgrzymowania. Nocny przejazd do Włoch. Postoje co 3, 4 godziny zgodnie z rozkładem pracy kierowców.

Dzień 2:
Śniadanie. Przejazd do PADWY, nawiedzimy Bazylikę Il Santo. Msza Św. Następnie spacer Prato della Valle do Ratusza i ścisłego centrum miasta. W godzinach popołudniowych przyjazd do hotelu. Zakwaterowanie. Odpoczynek.  Obiadokolacja. 1 nocleg.

Dzień 3:
Śniadanie. Przejazd do LUKKI miasta otoczonego grubymi, renesansowymi murami obronnymi. Zwiedzanie Katedry  z tak znamienitymi dziełami sztuki jak: „Ostatnia Wieczerza” J. Tintoretta, „Madonna ze świętymi” D. Ghirlandaio czy „Madonna z dzieciątkiem” Fra Bartolomeo.  W Katedrze znajduje się najbardziej znana relikwia Lukki, tzw. Święte Oblicze (wł. Volto Santo). Jest to rzeźba ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa z cedrowego drzewa, jak głosi legenda została wykonana przez Nikodema. Msza Św.  Następnie przejazd do PIZY. Zwiedzanie: Pola Cudów z imponującą Krzywą Wieżą- która od lat jest symbolem miasta i całego regionu, Katedrą i Baptysterium. Przejazd do hotelu w na obiadokolację. Odpoczynek. 2 nocleg.

Dzień 4:
Śniadanie. Wyjazd do SIENY– odwiecznej rywalki Florencji. Miasta, które w całości zachowało swój średniowieczny charakter. Zwiedzanie: Katedry-jednej z najpiękniejszych we Włoszech, Piazza del Campo- serca Sieny, gdzie dwa razy w roku odbywają się słynne wyścigi zwane ”Palio’, spacer po starówce, Palazzo Publico. Nawiedzenie Bazyliki San Domenico, w której znajdują się relikwie św. Katarzyny. Udział we Mszy św.  Następnie przejazd do SAN  GIMIGNANO– miasta, nazwanego ”średniowiecznym Manhatanem”- ze względu na charakterystyczną, wysoką architekturę. Zwiedzanie: Piazza del Duomo, Piazza della Cisterna, ulica San Giovanni z pięknymi sklepikami pełnymi miejscowych wyrobów, kolegiata. Z tarasu widokowego w San Gimigniano roztacza się uroczy widok na toskańskie wzgórza. Przejazd do hotelu, obiadokolacja. 3 nocleg.

Dzień 5:
Śniadanie,  przejazd do serca Toskanii – rejonu Chianti.  Region słynący z typowo toskańskich pejzaży, winnic, alejek cyprysowych i maleńkich malowniczych miasteczek. Przejazd przez gaje oliwkowe, liczne winnice, zadrzewione wzgórza regionu. Spacer po Greve in Chianti, Radda in Chianti miejscowości uważanej za stolicę Chianti. Przejazd do miejscowości Colle di Val d’Elsa – średniowiecznego miasta z wąziutkimi uliczkami i katedrą, w której znajduje się cenna relikwia -święty gwóźdź, pochodzący z Krzyża, na którym ukrzyżowano Chrystusa. W trakcie zwiedzania wizyta w jednaj z winnic, gdzie będzie możliwość poznania procesu produkcji wina oraz degustacji lokalnych przekąsek i znanego włoskiego wina. Powrót do hotelu, kolacja i 4 nocleg.

Dzień 6:
Śniadanie. Przejazd do RZYMU*. Nawiedzenie Bazyliki Santa Maria Maggiore, gdzie znajduje się słynąca ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani” i relikwie Bożego Żłóbka. Przejście na Via Merulana. Nawiedzenie kościoła św. Alfonsa di Liguori z oryginalną ikoną Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Udział we Mszy św. Przejazd na Lateran. Nawiedzenie Bazyliki św. Jana, głównej katedry Biskupa Rzymu z relikwiami św. Jana Ewangelisty i św. Jana Chrzciciela. Przejście do Kaplicy św. Schodów (Santa Scala), po których – według tradycji – szedł Jezus do pałacu Piłata. Przejazd na nocleg w okolice Rzymu. 5 nocleg i obiadokolacja w okolicach Rzymu.

Dzień 7:
Śniadanie. Przejazd do WATYKANU. Udział we Mszy św. Nawiedzenie bazyliki św. Piotra. Modlitwa przy grobie relikwiach św. Jana Pawła II. W godzinach popołudniowych spacer po Rzymie: Plac Navona, Panteon, najpiękniejsza fontanna Rzymu – di Trevi.  Następnie spacer kolejno: Koloseum – budowla antycznego Rzymu budząca dzisiaj największy respekt, dalej reprezentacyjną ulicą  przecinającą dawne Fora Cesarskie do części udostępnionej dla turystów Forum Romanum, Forum Trajana. Spacer via Sacra, gdzie zobaczymy charakterystyczne dla sztuki starożytnej  Łuki:  Tytusa, Łuk Konstantyna oraz Łuk Septymiusza Sewera, Kapitol – wzgórze, które w dobie cesarstwa rzymskiego było duchowym i politycznym centrum miasta a w latach późniejszych rozbudowane według projektu Michała Anioła. Na koniec spacer do kościoła Santa Maria in Cosmedin ze słynnymi „Ustami prawdy”, doskonale zachowany Teatr Marcellusa- starożytny rzymski teatr oraz  ruiny starożytnych świątyń.  Spacer zakończymy  na Placu Weneckim z Grobem Nieznanego Żołnierza i Ołtarzem Ojczyzny wzniesionym na początku XX w.  Przejazd do  hotelu. Obiadokolacja i 6 nocleg.

Dzień 8:
Przyjazd do  FLORENCJI,  zwiedzanie – stolicy Toskanii, kolebki renesansu. Spacer przez Piazza della Signoria -plac, na którym wznoszą się wspaniałe rzeźby m.in. fontanna Neptuna czy Dawid -najwspanialsze dzieło Michała Anioła. Ponad to zobaczymy Pałac Vecchio- to masywna budowla w kształcie czworokąta z wznoszącą się ponad budynek wieżą z imponującym tarasem, Ponte Vecchio -Most Złotników, Katedrę Santa Maria del Fiore (Duomo); Matki Boskiej Kwietnej) z charakterystyczną kopułą. Katedra z zewnątrz to bogactwo i przepych, w środku – ascetyzm i surowość. Podziwiać będziemy także Wieżę Giotta, Baptysterium i  kościół Santa Croce. Czas wolny na posiłek przed podróżą. Wieczorem wyjazd w drogę powrotną do kraju.

Dzień 9:
Powrót do kraju w godzinach popołudniowych.

* kolejność zwiedzania Rzymu ustala pilot i przewodnik.    

ŚWIADCZENIA:

  • TRANSPORT:przejazd komfortowym autokarem (WC, barek, klimatyzacja, DVD);
  • ZAKWATEROWANIE: 6 noclegów w hotelu *** 2,3 os. z łazienkami: 4 noclegi w Toskanii w hotelu z basenem, 2 w okolicy Rzymu).
  • WYŻYWIENIE: 2 x dzienne (śniadania wzmocnione, obiadokolacje serwowane składające się z 2 dań i deseru), 6 śniadań, 6 obiadokolacji,
  • OPIEKA PILOTA-PRZEWODNIKA na całej trasie wycieczki;
  • OPIEKA DUCHOWA KAPŁANA;
  • REZERWACJA MSZY ŚW
  • UBEZPIECZENIE: KL i CP, NNW oraz bagaż SIGNAL IDUNA Polska S.A.;
  • SKŁADKI na turystyczny fundusz gwarancyjny i pomocowy.

Oferta nie obejmuje:
przewodników lokalnych, biletów wstępu, indywidualnego zestawu nagłaśniającego, taksy pobytowej, degustacji lokalnych przekąsek, oliwy, wina połączonej ze zwiedzaniem Kantyny, lokalnych środków transportu. Należy przygotować ok. 95 euro, napoi do obiadokolacji.

INFORMACJA I REZERWACJA
biuro@verotravel.pl   tel. 77 454456977 453957677 4536418