Austria, Niemcy, Węgry

Svatý Kopeček – Wiedeń – Krems – Pasawa – Andechs – Einsiedeln – Monachium – Salzburg – Mariazell – Bratysława – Budapeszt

RAMOWY PROGRAM:

Dzień 1:
Wyjazd z umówionego miejsca w godzinach rannych. Przejazd do Czech, do miejscowości
Svatý Kopeček. Dawniej mała miejscowość opodal Ołomuńca, stanowi dziś jego przedmieście i jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych na Morawach i w Czechach. Do 1632 r. stała tu jedynie niewielka kaplica. W latach 1669- 1679 na jej miejscu wyrosła potężna świątynia- Bazylika Zwiastowania NMP. Świątynia stoi na wzgórzu, z którego można podziwiać panoramę Ołomuńca. W 1995 r. w miejscu tym odprawiał mszę papież Jan Paweł II. Następnie przejazd do Ołomuńca- miasta św. Jana Sarkandra, gdzie zobaczymy Ratusz, Zamek (Olomoucký hrad) z dawnym Pałacem Biskupa, Katedrę Św. Wacława z grobowcem św. Jana Sarkandra. Wieczorem przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2:
Po śniadaniu przejazd do
Wiednia. Objazd Ringiem (zwiedzanie z zewnątrz): Opera, Muzeum Historii Sztuki, Plac Marii Teresy, Muzeum Historii Naturalnej, Parlament, Ratusz, Uniwersytet i Kościół Wotywny, następnie proponujemy spacer po mieście: Hofburg- zimowa rezydencja cesarska (z zewnątrz), Ulica Graben, Katedra Św. Szczepana, która jest symbolem Wiednia i najważniejszą budowlą gotycką w Austrii, reprezentacyjna ulica Kärntner Straße, następnie przejazd przez dzielnicę GRINZING- dawną wioskę winiarzy, na Kahlenberg- wzgórze z kaplicą Jana III Sobieskiego, z kościołem św. Józefa. Ze wzgórza roztacza się niezapomniana panorama miasta. Msza na Kahlenbergu. Wieczorem przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3:
Po śniadaniu przejazd do
Krems– najstarszego miasta Dolnej Austrii, malowniczo położonego nad Dunajem, perły architektury renesansowej. Krems leży na krańcu słynnej doliny Wachau- rejonu znanego od czasów rzymskich z uprawy wina. Spacer po miasteczku, a następnie przejazd do Melk- drugiego, co do wielkości klasztoru benedyktynów w Europie, przepięknie położonego nad Dunajem. Opactwo to swoje powstanie zawdzięcza możnemu rodowi margrabiów Babenbergów, którzy właśnie w Melku założyli swoją ufortyfikowaną rezydencję, by potem podarować ją benedyktynom. Obecny imponujący barokowy kompleks został wzniesiony na miejscu dawnego, zniszczonego podczas najazdu Turków. Spacer malowniczymi uliczkami Melk. Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4:
Po śniadaniu przejazd do
Pasawy (Passau)- miasta trzech rzek, gdzie Inn i Ilz łączą się z Dunajem w jedną rzekę. Nawiedzenie Katedry św. Stefana z największymi, unikatowymi organami na świecie. Zobaczymy także zamek, w którym przebywał Napoleon oraz inne zabytki miasta: m.in. Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki (Maria Hilf) z XVII w. Po południu przejazd do Ratyzbony (Regensburg). W roku 179 n.e. rzymski cesarz Marek Aureliusz założył w tym miejscu osadę Ratisbona, która w późniejszych czasach miała stać się pierwszą stolicą Bawarii, a cesarze Świętego Cesarstwa Rzymskiego podnieśli ją do rangi miasta Rzeszy. Dzisiaj Ratyzbona jest pełnym życia ośrodkiem uniwersyteckim, którego mieszkańcy cieszą się kulturą i radością życia. Zwiedzimy majestatyczną Katedrę Św. Piotra- najwspanialszą gotycką budowlę w Bawarii, stary zabytkowy ratusz oraz wspaniały Kamienny Most z XII w. Wieczorem przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5:
Po śniadaniu przejazd do
Andechs– miejsca urodzin św. Jadwigi, patronki pojednania Kościoła i Europy. Modlitwa w kaplicy św. Jadwigi uważanej za miejsce zgody narodu polskiego i niemieckiego, a następnie zwiedzanie Sanktuarium. W skarbcu klasztornym znajduje się wiele relikwii, m.in. kości czaszki św. Jadwigi. Andechs jest, obok Altötting, najważniejszym celem pielgrzymek w Bawarii. Przejazd do Wieskirche (kościoła na łąkach) w miejscowości Wies obok Steingaden- wspaniałej rokokowej świątyni otoczonej lasami i polami uprawnymi, urzekającej pielgrzymów swoją architekturą oraz unikatowymi malowidłami. Centrum świątyni stanowi figura cierpiącego Chrystusa, biczowanego Zbawiciela. 14 czerwca 1738 r. wieśniaczka Maria Lory zauważyła łzy w oczach rzeźby Jezusa- ten cud zapoczątkował pielgrzymki do „Biczowanego Zbawiciela”. Następnie wizyta w położonym niedaleko opactwie benedyktyńskim w Ettal. Opactwo budowano w katach 1330- 1370. Kościół powstał na planie dwunastoboku, jako kopia Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Zanim powstał klasztor, na tym miejscu znajdowała się figura Maryi- dar Ludwika Bawarskiego, która stała się obiektem kultu i celem pielgrzymek, stąd też kościół otrzymał wezwanie Wniebowzięcia Maryi Panny. W miarę możliwości czasowych wizyta w pobliskim Oberammergau– miasteczku znanym z odgrywanej tu regularnie od 1634 roku pasji. Pierwsze przedstawienie ukazujące sceny z męki i śmierć Jezusa zostało odegrane na przebłaganie, aby odegnać epidemię dżumy. Pasję w 2000 roku obejrzało 500.000 widzów z całego świata. Wieczorem przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6:
Po śniadaniu przejazd do Einsiedeln– głównego celu pielgrzymek w Szwajcarii. Wizyta w opactwie benedyktyńskim- największym Sanktuarium Maryjnym w Szwajcarii, zwanym „Szwajcarską Częstochową”. Po południu przejazd do Rapperswil. Wizyta w Muzeum Polskim, zlokalizowanym w zamku położonym przepięknie nad Jeziorem Zuryskim. To tu spoczęło kiedyś serce Tadeusza Kościuszki. W muzeum obejrzymy ekspozycję pokazującą historię polskich emigracji na Zachód i działalność Polaków w Szwajcarii. Wieczorem przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7:
Po śniadaniu przejazd do stolicy Bawarii-
Monachium, nazywanego często niemieckim Rzymem. Na uniwersytecie monachijskim obecny papież studiował teologię, po święceniach przez rok pracował jako wikary i katecheta w parafii Najświętszej Krwi Chrystusa. Na tutejszym uniwersytecie obronił doktorat z teologii. W 1977 roku został arcybiskupem Monachium i Freising. W planie zwiedzania spacer po monachijskiej starówce od Karlsplatz, poprzez katedrę (Frauenkirche), Marienplatz, ratusz i rezydencję miejską królewskiego rodu Wittelsbachów, poprzez urocze zakamarki pełne sklepików z antykami. Czas wolny na odpoczynek i zakupy. Wieczorem przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 8: Po śniadaniu przejazd do Salzburga. Zwiedzanie miasta rodzinnego Wolfganga Amadeusza Mozarta. Spacer po Salzburskiej Starówce, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Nawiedzimy Opactwo św. Piotra- najstarsze w niemieckim obszarze językowym opactwo Benedyktynów. Kościół klasztorny to romańska bazylika powstała w XII w. Wnętrze kościoła to prawdziwy klejnot rokoko. Tu Wolfgang Amadeusz Mozart wykonał po raz pierwszy swoją słynną Mszę c-moll. Następnie odwiedzimy cmentarz św. Piotra i barokową katedrę salzburską. We wnętrzu znajdują się organy, na których grywał W.A. Mozart oraz cynowa chrzcielnica. Kolejno zwiedzimy Rezydencję Biskupią (z zewnątrz), Plac Rezydencji i Kościół OO. Franciszkanów, należący do najstarszych zabytków Salzburga. Przejazd na wzgórze nieopodal Salzburga, gdzie znajduje się barokowa świątynia MARIA PLAIN poświęcona Matce Bożej, którą opiekuje się od XVIII w. zakon benedyktynów. Wieczorem wyjazd w kierunku Mariazell. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 9:
Po śniadaniu przejazd do
Mariazell. Jest to jedno z największych Sanktuariów Maryjnych w Europie, które ponad 850 lat temu założyli Ojcowie Benedyktyni. W skład kompleksu wchodzi bazylika p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Ołtarzem Łaski z figurką Madonny wyrzeźbioną z lipowego drewna. Czczona figurka Maryi zwana Gnadenbild (Wizerunek Łaski) znajduje się dokładnie tam, gdzie mnich z benedyktyńskiego opactwa Magnus zbudował swoją pierwszą kapliczkę. Miejsce to odwiedzili następcy św. Piotra: Jan Paweł II (1983) i Benedykt XVI (2007). Wieczorem wyjazd w kierunku Bratysławy. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 10:
Po śniadaniu przejazd do
Bratysławy. Zobaczymy tu: deptak przy Dunaju, Parlament, Zamek Królewski (popularnie zwany odwróconym stołem ze względu na kształt oraz cztery wieże, które przypominają nogi, popularnego mebla), katedrę św. Marcina, ul. Michalską, Bramę Michalską, Ratusz, Pałac Prymasowski, Plac Hviezdosława, Teatr Narodowy, Pałac Palfich, kościół Franciszkański i Jezuitów. Następnie przejazd do Gyor: początkowo osada celtycka (Arrabona), następnie miasto rzymskie i twierdza awarska (zdobyta przez Karola Wielkiego). Biskupstwo od czasów Stefana I, w XVI wieku twierdza Habsburgów, od 1594 r. w rękach tureckich, odbita w 1598 r. Miasto odbudowano w XVIII wieku. To najważniejsze miasto północno-zachodnich Węgier. W skarbcu miejscowej katedry znajdziemy przedmiot unikalnej wartości. Jest nim emaliowane popiersie (herma), które jest relikwiarzem fragmentu czaszki świętego króla węgierskiego- Władysława. Po południu przejazd do Budapesztu, gdzie zobaczymy: Wzgórze Zamkowe- najbardziej reprezentacyjne miejsce w Budzie (malownicza Baszta Rybacka oraz neogotycki Kościół Macieja, gdzie odbywały się koronacje). Z góry Gellerta podziwiać będziemy panoramę miasta: zakola Dunaju, mosty, monumentalne budowle, Wzgórza Budańskie i przedmieścia Pesztu. Zobaczymy również Cytadelę i Pomnik Wyzwolenia. W trakcie zwiedzania obiadokolacja w restauracji w mieście. Wieczorem przejazd do hotelu na nocleg.

Dzień 11:
Po śniadaniu dalsze zwiedzanie
Budapesztu: Bazylika św. Stefana- poświęcona pierwszemu chrześcijańskiemu, węgierskiemu królowi Stefanowi, Opera, Most Łańcuchowy- pierwsze połączenie leżących po przeciwnych stronach Dunaju: Budy i Pesztu, Plac Bohaterów z Pomnikiem Millenium, z 36-metrową kolumną Archanioła Gabriela, Aleja Andrassiego, Parlament dominujący nad otoczeniem z fasadą ozdobioną 88 postaciami władców węgierskich, Pałac Akademii Nauk. Po południu przejazd do Sarospatak, gdzie w miejscowym zamku narodziła się patronka Węgier- św. Elżbieta z dynastii Arpadów. Zwiedzimy Zamek Rákóczego i Kolegium Kalwińskie założone w XVI wieku. W latach 1708-1939 w bibliotece miejscowego kolegium kalwińskiego przechowywana była tzw. Biblia królowej Zofii- pierwsza próba przekładu Biblii na język polski. W miarę możliwości czasowych skorzystamy również z innej atrakcji Sarospatak- basenów termalnych. Wieczorem wyjazd w dalszą drogę. Powrót do miejsca wyjazdu w późnych godzinach nocnych.

ŚWIADCZENIA:

  • TRANSPORT: Przejazd komfortowym autokarem (WC, DVD, Klimatyzacja)
  • ZAKWATEROWANIE: 10 noclegów, (pokoje 2, 3- os. z łazienkami);
  • WYŻYWIENIE: 2x dziennie (10 śniadań, 10 obiadokolacji);
  • OPIEKA PILOTA-PRZEWODNIKA na całej trasie wycieczki;
  • OPIEKA DUCHOWA KAPŁANA;
  • REZERWACJA MSZY ŚW
  • UBEZPIECZENIE: KL i CP, NNW oraz bagaż SIGNAL IDUNA Polska S.A.;
  • SKŁADKI na turystyczny fundusz gwarancyjny i pomocowy.

INFORMACJA I REZERWACJA
biuro@verotravel.pl   tel. 77 4544569, 77 4539576, 77 4536418