Węgierskie Sanktuaria Maryjne

Pannonhalma – Budapeszt – Máriabesnyő – Gödöllő – Máriapócs – Debreczyn – Solymar – Szentendre – Višegrad – Esztergom

PROGRAM RAMOWY

Dzień 1:
Wyjazd z umówionego miejsca w godzinach porannych. Przejazd do Győr . To miasto położone u zbiegu 3 rzek: Dunaju, Raby i Rabki, w czasach rzymskich znane jako Arrabona, a w okresie okupacji tureckiej nazywane Raab. Zobaczymy tu: Klasztor Karmelitów pw. NMP Niepokalanego Poczęcia i Św. Stefana, Katedrę MB. patronki Węgier, gdzie znajduje się: płacząca ikona  Matki Bożej (obraz podarowany kościołowi przez biskupa irlandzkiego w 1655 roku) oraz grobowiec błogosławionego biskupa męczennika św. Wilhelma Apora, Msza Św. w XVI w. kościele pw. Św. Ignacego Loyoli. Następnie przejazd do Pannonhalma (święta góra Pannonii)- najstarszego Węgierskiego Opactwa Benedyktynów położonego na górze Św. Marcina. Miejsce to jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wieczorem przejazd do Budapesztu. Kolacja w restauracji. Następnie przejazd do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.

Dzień 2:
Śniadanie. Msza Św. w kaplicy przy Bazylice Św. Stefana, miejscu przechowywania najważniejszej węgierskiej relikwii- zmumifikowanej dłoni pierwszego króla Madziarów. Zwiedzanie Budapesztu: Parlament- symbol miasta (z zewnątrz). Spacer po słynnym deptaku- ul. Vaci, pełnej restauracji i sklepów. Można będzie skosztować węgierskich smakołyków w jednej z licznych cukierni, m. in. w słynnej cukierni Gerbeaud. Po południu wizyta na Wzgórzu Zamkowym, najbardziej reprezentacyjnym miejscu w Budapeszcie, gdzie zobaczyć można Zamek Królewski- siedzibę węgierskich królów, kościół św. Macieja czyli katedrę koronacyjną pw. Wniebowzięcia NMP. W podstawie wieży Macieja mieści się kaplica Loretańska, w której znajduje się marmurowa figura Matki Bożej. Wejście na Basztę Rybacką, z której roztacza się przepiękny widok na Budapeszt. Po zwiedzaniu obiadokolacja i powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 3:
Po śniadaniu przejazd do Máriabesnyő, gdzie na fundamentach świątyni z XII w. wybudowano w XVIII w. Kościół pw. NMP. Podczas prac budowlanych w kościele znaleziono figurę MB z Dzieciątkiem wykonaną z kości słoniowej, a datowaną na XIV w. Wtedy to miejscowość początkowo zwana tylko Besnyő, zmieniła swą nazwę. Msza Św. Kolejno przejazd do Gödöllő, gdzie zobaczymy kompleks zamkowy Grassalkovischa wraz z przylegającym  kościołem oraz  pięknym  parkiem. Była to ulubiona rezydencja Franciszka Józefa I- cesarza Austrii i króla Węgier oraz jego żony Cesarzowej Elżbiety Bawarskiej (Sissi). Powrót do Budapesztu. Kolacja w restauracji i powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 4:
Po śniadaniu przejazd do Máriapócsnarodowego sanktuarium Węgier. Historia świątyni sięga XVII wieku, kiedy pewnego dnia modlący się w kościele ludzie zauważyli płynące z oczu ikony Matki Boskiej łzy. Wydarzenie to zostało uznane przez miejscowych za cud. Od tej pory do Sanktuarium przybywają pielgrzymi, którzy chcą zobaczyć kopię ikony. 18. sierpnia 1991 r przebywał tu Św. Jan Paweł II, co upamiętniono założeniem parku noszącego jego imię. Msza Sw. Następnie przejazd do Debrecen. To drugie co do wielkości miasto Węgier, centrum naukowe i kulturowe wschodniej połowy kraju. Jest ośrodkiem protestantyzmu, dlatego bywa nazywane Rzymem Kalwinów. Zobaczymy tu centrum miasta i Wielki Kościół Reformacki. Wieczorem przejazd do hotelu. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5:
Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do  Solymar. Wizyta na cmentarzu wojskowym z czasów II Wojny Światowej, gdzie znajdują się groby 37 polskich pilotów. Następnie przejazd do Szentendre– miasteczka wielu kultur i wyznań, ulubionego miejsca malarzy i rzeźbiarzy. Wizyta w Muzeum Marcepana. Przejazd do Višegradu, gdzie zobaczymy zespół średniowiecznych zabudowań zamkowych dynastii Arpadów z wieżą Salomona i Cytadelą. Podziwianie pięknego widoku na zakole Dunaju. Ostatnim punktem pielgrzymki będzie Esztergom– kolebka katolicyzmu węgierskiego oraz miejsce narodzin św. Kingi i św. Stefana- pierwszego króla Węgier. Nawiedzenie Bazyliki pw. NMP, w której przechowywanych jest wiele relikwii. Renesansowa kaplica Bakocsiego z figurą NMP. Msza Św. w Centrum Duchowości Św. Adalberta (znany w Polsce jako Św. Wojciech), który uciekając jako biskup z Pragi, znalazł schronienie właśnie w Esztergomie, na dworze księcia Gezy. Wyjazd w drogę powrotną do kraju. Powrót do miejsca wyjazdu późnym wieczorem.

ŚWIADCZENIA:

 • TRANSPORT: przejazd komfortowym autokarem (wc, cafe- bar, video i klimatyzacja),
 • ZAKWATEROWANIE: 4 noclegi w hotelach  3* (pokoje 2-3 osobowe);
 • WYŻYWIENIE: 4 śniadania i 4 obiadokolacje;
 • OPIEKA PILOTA-PRZEWODNIKA na całej trasie wycieczki;
 • OPIEKA DUCHOWA KAPŁANA;
 • REZERWACJA MSZY ŚW
 • ŚPIEWNIK
 • UBEZPIECZENIE: KL i CP, NNW oraz bagaż SIGNAL IDUNA Polska S.A.;
 • SKŁADKI na turystyczny fundusz gwarancyjny i pomocowy.

UWAGI:

 • na realizację programu (bilety wstępu, przewodnicy, zestawy słuchawkowe) należy przygotować ok. 40 €.
 • cena nie obejmuje napojów do obiadokolacji.

Fakultatywnie:

 • rejs po Dunaju- koszt 15€,
 • kolacja integracyjna z winem i muzyką na żywo- dopłata 15€.

INFORMACJA I REZERWACJA
biuro@verotravel.pl   tel. 77 454456977 453957677 4536418