Turcja – Śladami św. Pawła

Perge – Yalvac – Listra – Derbe – Kapadocja – Goreme – Avanos – Kaymakli – Stambuł – Troja – Pergamon – Efez – Selcuk – Pamukkale – Hierapolis – Antalya

RAMOWY PROGRAM

Dzień 1:
Przelot do Antalyi. Transfer do hotelu. Czas wolny, kolacja i nocleg.

Dzień 2:
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Zwiedzanie ruin dawnej stolicy Pamfilii – miasta Perge. Przejazd przez góry Taurus w kierunku jednego z głównych ośrodków misyjnych św. Pawła, położonego na terenie starożytnej Antiochii Pizydyjskiej – Yalvac. Zwiedzanie kościoła św. Pawła, stojącego na miejscu dawnej synagogi, skąd Apostoł przemawiał do wiernych. Przejazd do pełnej seldżuckich zabytków mistycznej Konyi – jednej z najbardziej konserwatywnych miejscowości Turcji, będącej celem pielgrzymek wyznawców islamu z całego świata. W I w. nauczał tu św. Paweł. Zwiedzanie muzeum i mauzoleum Celaddina Rumiego – Mevlany, założyciela zakonu wirujących derwiszów. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 3:
Śniadanie. Zwiedzanie kościoła św. Pawła. Przejazd do Listry i Derbe – miast biblijnych, w których powstały pierwsze, poza terenami Palestyny, chrześcijańskie kościoły. Przejazd w kierunku ukształtowanej 60 milionów lat temu Kapadocji – „krainy pięknych koni” słynącej z księżycowego krajobrazu, skalnych „grzybów” utworzonych w wulkanicznym tufie na skutek erozji, podziemnych miast oraz wykutych w skale kościołów. Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorem, po kolacji – fakultatywnie – dostarczająca niesamowitych wrażeń „noc turecka” w jednej z jaskiń Kapadocji, a podczas niej m.in. hipnotyzujący pokaz tańca wirujących derwiszów oraz wywodzącego się z Turcji tańca brzucha. Powrót do hotelu, nocleg.

Dzień 4:
Podziwianie baśniowych formacji skalnych z niecodziennej perspektywy, czyli lot balonem o wschodzie słońca ponad Kapadocją (fakultatywnie). Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Kapadocji, w programie m.in.: wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Park Narodowy Goreme, słynący z 350 wykutych w IV w. w wulkanicznym tufie kościołów (z najważniejszymi: Kościołem św. Bazylego, Kościołem Jabłka oraz Kościołem Węża) zdobionych przepięknymi freskami przedstawiającymi sceny z Nowego Testamentu, przejazd na wzgórze Uchisar, skąd rozpościera się panoramiczny widok na Kapadocję oraz wizyta w regionalnym ośrodku garncarstwa – Avanos – połączona z pokazem wytwarzania lokalnej ceramiki. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 5:
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Zwiedzanie Kaymakli – jednego z najbardziej okazałych podziemnych miast Kapadocji, służących chrześcijanom za schronienie podczas najazdów Rzymian, gdzie liczne pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze zostały ze sobą połączone siecią podziemnych tuneli. Przejazd – z postojem przy słonym jeziorze Tuz Golu – przez Ankarę do Stambułu – miasta położonego na dwóch kontynentach, jednej z najbardziej intrygujących metropolii świata. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 6:
Po śniadaniu zwiedzanie niezwykłych atrakcji Stambułu: Hagia Sophia – uznawany za jeden z architektonicznych cudów świata, pierwszy kościół chrześcijańskiego Wschodu, arcydzieło sztuki bizantyjskiej z VI w., następnie jedna z najważniejszych muzułmańskich świątyń, a obecnie muzeum, Błękitny Meczet (Sultanahmet Camii), zawdzięczający swoją nazwę ponad 20 tysiącom błękitnych ceramicznych płytek z Izniku – najwspanialszy przykład klasycznego okresu sztuki islamskiej, Topkapi Saray – pałac sułtanów, niegdyś polityczne centrum Imperium Osmańskiego, Hipodrom – dawne miejsce wyścigów rydwanów, Cysterna Bazylikowa (Yerebatan Sarnıcı) – podziemny rezerwuar wody dla miasta z 336 kolumnami podtrzymującymi sklepienie, z dwiema rzeźbionymi głowami Meduzy oraz pływającymi karpiami. Fakultatywnie rejs statkiem po Bosforze z przepiękną panoramą najciekawszych zabytków europejskiej i azjatyckiej części metropolii, z widokiem na zatokę Złotego Rogu oraz Wieżę Galata. Czas wolny, możliwość zakupów na Wielkim Bazarze – jednym z największych historycznych centrów handlowych Europy z ok. 4000 sklepików.  Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 7:
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przeprawa promowa przez Cieśninę Dardanele oraz przejazd do Troi – legendarnego miasta króla Priama, miejsca akcji „Iliady” Homera. Zwiedzanie słynnych ruin miasta zdobytego podstępem przy pomocy konia trojańskiego. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 8:
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Pergamonu – zwiedzanie imponujących ruin starożytnego miasta, będącego niegdyś ważnym ośrodkiem kultury, medycyny i handlu, słynącego z jednego z siedmiu kościołów Apokalipsy wg św. Jana. Następnie zwiedzanie Efezu – ruin jednego z najważniejszych i najlepiej zachowanych starożytnych miast ze słynną Drogą Arkadyjską, teatrem mieszczącym 25.000 osób oraz majestatyczną fasadą biblioteki Celsusa, miejsca nauczania św. Pawła i św. Jana. Przejazd do miejscowości Selcuk, gdzie znajdują się ruiny bazyliki św. Jana, wybudowanej nad grobem Apostoła Meryemana. Zwiedzanie domu (obecnie kaplicy), w którym ostatnie lata życia spędziła Matka Boska. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 9:
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Pamukkale, zwanego „bawełnianą twierdzą”, ze względu na kolor położonych na wzgórzu białych wapiennych tarasów wypełnionych wodą – jednego z najwspanialszych cudów natury. Zwiedzanie ruin miasta Hierapolis, antycznego „sanatorium” założonego w II w. p.n.e. przez Eumenesa II – władcę Pergamonu, miejsca śmierci św. Filipa. Fakultatywnie – kąpiel w wypełnionym wodą termalną Basenie Kleopatry. Przejazd do Antalyi. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 10:
Śniadanie, czas wolny na plażowanie lub – fakultatywnie – zwiedzanie Antalyi. Kolacja w hotelu, nocleg.

Dzień 11:
W zależności od godziny wylotu: śniadanie, czas wolny, transfer na lotnisko i wylot do Polski.

ŚWIADCZENIA:

  • TRANSPORT: przelot samolotem, przejazd komfortowym autokarem (wc, cafe- bar, video i klimatyzacja),
  • ZAKWATEROWANIE: 10 noclegów w hotelach  3* (pokoje 2-3 osobowe);
  • WYŻYWIENIE: 10 śniadań i 10 obiadokolacji;
  • OPIEKA PILOTA-PRZEWODNIKA na całej trasie wycieczki;
  • OPIEKA DUCHOWA KAPŁANA;
  • REZERWACJA MSZY ŚW
  • UBEZPIECZENIE: KL i CP, NNW oraz bagaż SIGNAL IDUNA Polska S.A.;
  • SKŁADKI na turystyczny fundusz gwarancyjny i pomocowy.

INFORMACJA I REZERWACJA
biuro@verotravel.pl   tel. 77 454456977 453957677 4536418