Malta – Śladami Św. Pawła

Mellieħa – Valetta – Gozo – Dwejra – Senglea – Cospicua – Vittoriosa – Rabat – Mdina

RAMOWY PROGRAM

Dzień 1:
Wyjazd z uzgodnionego miejsca w godzinach porannych, przejazd na lotnisko w Krakowie. Przelot na Maltę. Po przylocie transfer do hotelu. Zakwaterowanie, odpoczynek po podróży. Wieczorem obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2:
Po śniadaniu przejazd do Melliehy – sanktuarium Matki Bożej. Następnie zobaczymy Grotę Matki Boskiej- najważniejsze miejsce kultu maryjnego. Ta naturalna grota związana jest z chrześcijaństwem od jego zarania. Miał ją odwiedzić apostoł Paweł. Zaś największą tutejszą świętość- fresk z wizerunkiem Madonny namalował podobno apostoł Łukasz. Na zakończenie zwiedzanie Mosty – Mosta Dome to trzecia co do wielkości, niczym nie podparta kopuła na świecie. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 3:
Po śniadaniu przejazd do średniowiecznej Valetty. Zwiedzanie: teatr Manoel, ogrody Barracca (tzw. „górne ogrody”), Katedra św. Jana wraz z kaplicą zawierającą dzieło Caravaggio „Ścięcie Św. Jana”,  Pałac Wielkiego Mistrza- barokowy pałac, zbudowany w XVI wieku jako rezydencja przywódcy Rycerzy Szpitalników, Kościół Św. Pawła Rozbitka- Maltańczycy uważają św. Pawła za duchowego ojca, z tego powodu Kościół Rozbicia Statku św. Pawła jest jednym z najważniejszych na Malcie. Przechowywane tu są cenne relikwie- kość prawego nadgarstka św. Pawła oraz część kolumny, na której święty został ścięty w Rzymie. Czas wolny. Rejs po zatoce. Powrót autokarem do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4:
Po śniadaniu przejazd do portu i przepłynięcie promem na wyspę Gozo. Przejazd autokarem do kościoła Ta’Pinu- jednego z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych mieszkańców Malty i Gozo. To tutaj w czerwcu 1883 r. wracająca z pola wieśniaczka usłyszała głos Maryi Panny w starej kaplicy. Kolejno przejazd do Dwejra– pomnika przyrody. Możliwa wizyta w Wiosce Rzemiosła Gozo- okazja do zakupu i degustacji miejscowych specjałów: sera, past, nalewki z opuncji oraz lokalnego rękodzieła. Powrót promem na Maltę. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5:
Po śniadaniu zwiedzanie tzw. „trzech miast”: Senglea, Cospicua i Vittoriosa. Spacer po ogrodach w Senglei do Belwederu, następnie panoramiczny przejazd przez Cospicuę do Vittoriosy. Tam zwiedzanie kościoła Św. Wawrzyńca. Spacer po starym mieście Birgu. Przejazd do Kalkary i odwiedziny na cmentarzu wojskowym z czasów II Wojny Światowej, gdzie znajdują się groby naszych rodaków poległych w obronie Malty. Przejazd do Marsaxlokk- najdłuższej wioski rybackiej na Malcie. Wyjazd do Hagar Qim (stojące głazy)- megalitycznej świątyni wznoszącej się na szczycie wzgórza z widokiem na morze i wysepkę Fifla. To kolejny zabytek na Malcie wpisany na Listę Dziedzictwa UNESCO. Gdy w 1839 r. odkryto to miejsce wydobyto stąd kilka figurek kobiecych, w tym Wenus z Malty oraz Siedzącą Kobietę, które obecnie wystawione są w Muzeum Archeologicznym w Valletcie. Powrót do hotelu i obiadokolacja.

Dzień 6:
Po śniadaniu wyjazd na klify w rejonie Dingli– najwyżej położonego punktu na Malcie, skąd można podziwiać piękne widoki na zachodnie wybrzeże. Następnie przejazd do Rabatu – zwiedzanie kościoła i groty Św. Pawła. Niemal 2 tysiące lat temu, ok. 60 r. n.e., o brzegi Malty rozbił się płynący do Rzymu statek z więźniami na pokładzie. Jednym z nich był św. Paweł, Apostoł Narodów. Jego trzymiesięczny pobyt na wyspie rozpoczął na niej erę chrześcijaństwa. Św. Paweł, jako więzień, został ulokowany w grocie w Rabacie. W 1675 r. nad grotą zbudowano Kościół św. Pawła. W 1990 r. kościół i grotę odwiedził Papież Jan Paweł II. Następnie wizyta w kościele dominikańskim, słynącym z wizerunku „Płaczącej Madonny”. Dla chętnych możliwość wejścia do katakumb (koszt biletu 15€). Przejście  do MDINY – spacer po zabytkowym miasteczku, zwiedzanie Katedry i Muzeum Katedralnego, możliwość podziwiania widoków z murów obronnych miasteczka. Zwiedzanie ogrodów San Anton. Powrót na obiadokolację do hotelu. Nocleg.

Dzień 7:
Śniadanie. Czas wolny, korzystanie z infrastruktury hotelu. Obiadokolacja i nocleg.
Dla chętnych proponujemy w tym dniu fakultatywnie:
– indywidualną wycieczkę do Valetty (przejazd komunikacją miejską)- koszt biletu ok. 5 €,
– rejs na wyspę Św. Pawła- koszt 10 €.

Dzień 8:
Śniadanie. Czas wolny- możliwość zrobienia ostatnich zakupów. Po południu transfer na lotnisko. Przelot do Krakowa. Powrót autokarem do miejsca wyjazdu.

ŚWIADCZENIA:

  • TRANSPORT: przelot samolotem, opłaty lotniskowe i bagaż, transfery autokarem w Polsce i na Malcie,
  • ZAKWATEROWANIE: 7 noclegów w hotelu 3* (pokoje 2- 3 osobowe);
  • WYŻYWIENIE: 7 śniadań, 7 obiadokolacji,
  • OPIEKA PILOTA-PRZEWODNIKA na całej trasie wycieczki;
  • OPIEKA DUCHOWA KAPŁANA;
  • REZERWACJA MSZY ŚW
  • UBEZPIECZENIE: KL i CP, NNW oraz bagaż SIGNAL IDUNA Polska S.A.;
  • SKŁADKI na turystyczny fundusz gwarancyjny i pomocowy.

UWAGI:
Podany program jest ramowy. Kolejność zwiedzania ustala pilot w porozumieniu z lokalnym przewodnikiem,
Codziennie planowana jest Msza Św.,
Cena nie zawiera biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i taksy klimatycznej (łącznie ok. 100 Euro),
Cena nie zawiera napojów do obiadokolacji.

INFORMACJA I REZERWACJA
biuro@verotravel.pl   tel. 77 4544569, 77 4539576, 77 4536418