Hiszpania i Portugalia – Skarby Półwyspu Iberyjskiego

Barcelona – Montserrat – Walencja – Granada – Cordoba – Lizbona – Fatima – Aljustrel – Valinhos – Coimbra – Porto – Santiago de Compostella – Salamanka – Avilla – Madryt – Saragossa

RAMOWY PROGRAM:

Dzień 1:
Zbiórka na lotnisku. Przelot do Barcelony. Przejazd do Montserrat– Sanktuarium Czarnej Madonny zwanego ”Katalońską Częstochową”, wizyta w Klasztorze Benedyktynów malowniczo położonym na zboczu gór. Na miejscu Msza Św. Wieczorem powrót do Barcelony. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2:
Po śniadaniu zwiedzanie Barcelony – m.in.: arcydzieła Gaudiego- La Sagrada Familia, modernistyczne budynki Casa Batllo, Casa Mila, gotycka dzielnica z barcelońską katedrą, bulwar Las Ramblas z pomnikiem K. Kolumba. Po południu przejazd do WALENCJI, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3:
Po śniadaniu zwiedzanie Walencji – trzeciego pod względem wielkości miasta Hiszpanii. Zwiedzanie: Katedra, w której według legendy przechowywany jest Święty Graal, dzwonnica El Micalet- symbol miasta, Bazylika Virge dels Desamparats. Przejazd do hotelu w Po południu wyjazd w stronę Granady. Zakwaterowanie w hotelu w okolicach Lorca, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 4:
Po śniadaniu przejazd do Granady zaliczanych do najpiękniejszych miast Andaluzji. Zwiedzanie miasta: Alhambra- warowny zespół pałacowy z XIII w. Określanego mianem ”pałacu z baśni 1001 nocy”, a zarazem wspaniałego dziedzictwa Maurów, zamek Alcazaba, Dziedziniec Mirtowy, Katedra. Wieczorem przejazd do Malagi. Zakwaterowanie w hotelu w Maladze na 2 kolejne noce, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 5:
Po śniadaniu czas wolny na plażowanie i wypoczynek nad Morzem Śródziemnym. Dla chętnych przejazd do centrum MALAGI, zwiedzanie m.in.: Katedra, ruiny twierdzy z czasów rzymskich, zamek, dom rodzinny Pabla Picasso. Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg, czas wolny.

Dzień 6:
Po śniadaniu wyjazd do Cordoby, zwiedzanie miasta, m.in.: Wielki Meczet, Pałac Alfonsa XI, most rzymski. Po południu przejazd do Sewilli, zwiedzanie miasta: Katedra de Santa Maria- trzecia co do wielkości katedra na świecie, renesansowy Ratusz, Pałac Królewski. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 7:
Po śniadaniu przejazd do Lizbony, położonej u ujścia rzeki Tag-miasta często porównywanego do San Francisco; Zwiedzanie: zabytkowej średniowiecznej dzielnicy Alfama, położonej u stóp Zamku Św. Jerzego, katedry Se, kościoła Św. Antoniego Padewskiego- stojącego w miejscu domu rodzinnego Świętego, dzielnicy Belem z pięknym klasztorem Hieronimitów, Pomnikiem Odkrywców, którzy z Lizbony wyruszali na podbój Nowego Świata, Wieży Belemskiej. Wieczorem przejazd do hotelu w okolice Lizbony, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 8:
Po śniadaniu wyjazd w stronę Fatimy. Po drodze postój w Cabo da Roca- najdalej na zachód wysuniętym przylądku Europy. Widok na wspaniałą panoramą Atlantyku z perspektywy 140 m klifowego urwiska. Przyjazd do Fatimy. Zwiedzanie Sanktuarium Fatimskiego – kaplicy Objawień, stojącej w miejscu objawień Matki Bożej trójce pastuszków: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie; Bazylika Matki Boskiej Różańcowej z grobami Franciszka i Hiacynty. Chwila czasu wolnego w Sanktuarium na prywatną modlitwę. Zakwaterowanie w hotelu przy Sanktuarium, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 9:

Po śniadaniu przejazd do miejsc związanych z życiem Pastuszków. Uczestnictwo w drodze krzyżowej prowadzącej do wioski Valinhos – miejsca objawień Anioła Portugalii oraz do wioski Aljustrel, gdzie znajdują się domy rodzinne Franciszka i Łucji. Po południu przejazd do Coimbry – jednego z najatrakcyjniejszych miast w Portugalii i jej dawnej stolicy. Zwiedzanie: Uniwersytetu- najstarszego ośrodka uniwersyteckiego położonego na szczycie wzgórza Alcacova; Starej Katedry, Nowego Klasztoru Św. Klary oraz kaplicy w Klasztorze SS. Karmelitanek, gdzie przebywała św. Łucja. Powrót do Fatimy. Obiadokolacja i nocleg w hotelu. Chętni tego dnia mogą na własne życzenie zrezygnować ze zwiedzania i zostać w Fatimie.

Dzień 10:
Po wczesnym śniadaniu przejazd do Porto – niezwykłego i drugiego co do wielkości miasta Portugalii, malowniczo położonego nad brzegami rzeki Duoro, gdzie w dolinie rzeki rozciągają się słynne winnice; zwiedzanie historycznego centrum: kościół Św. Franciszka, Katedra Se z tarasem widokowym, most Ponte de Dom Luis I, nastrojowa dzielnica Ribeira; czas wolny, a dla chętnych wizyta w jednej ze słynnych wytwórni wina Porto; Przejazd do Santiago de Compostella jednego z najstarszych po Jerozolimie i Rzymie sanktuariów pielgrzymkowych świata, o szczególnej wymowie w roku 2010 zwanego Rokiem Jakubowym. Wszystko zaczęło się ok. 800 roku, kiedy mnich Pelayo, prowadzony przez światło gwiazd dotarł do marmurowego grobowca Św. Jakuba – miejsca naznaczonego licznymi cudami. Uczestnictwo we Mszy Św., Modlitwa przy grobie Świętego, następnie zwiedzanie barokowej katedry oraz spacer malowniczymi uliczkami miasta. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 11:
Po śniadaniu przejazd do Salamanki. Zwiedzania miasta: m.in. plac Plaza Mayor, zaliczany do najpiękniejszych w Hiszpanii, dwa ratusze, Stara Katedra, Nowa Katedra, Klasztor o.o. Dominikanów, rzymski most nad rzeką Tormes, gmach Uniwersytetu- zaliczany do najstarszych i najpiękniejszych na świecie. Wieczorem przejazd do Avilli, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 12:
Po śniadaniu zwiedzanie Avilli, miasta Świętej Teresy, m.in.: gotycka katedra z XIV w., bazylika Św. Wincentego, klasztor dominikanów, mury obronne. Po południu przejazd do Madrytu. Zwiedzanie stolicy Hiszpanii, m.in.: Pałac królewski, Kościół San Isidoro, Katedra Almudena z XVIIIw., której budowa zakończyła się dopiero w 1993r. Konsekrowanej przez Jana Pawła II, plac Puerta del Sol, plac Kolumba, Las Ventas- największa w Hiszpanii arena walki byków. Wieczorem przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 13:
Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Madrytu: spacer majestatyczną aleją Calle Gran Via, słynny plac Plaza de Cibeles, Paseo del Prado i gmach muzeum Prado, czas wolny. Po południu przejazd na nocleg do Saragossy. Zakwaterowanie w hotelu w, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 14:
Po śniadaniu zwiedzanie Saragossy i odwiedziny w sanktuarium maryjnym z Bazyliką Nuestra Senora del Pilar- upamiętniającej spotkanie Maryi z apostołem Jakubem, Po południu przejazd do Barcelony. Ostatni spacer po mieście, czas wolny, zakupy pamiątek. Wieczorem przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 15:
Po wczesnym śniadaniu przejazd na lotnisko, wylot do kraju.

ŚWIADCZENIA:

  • TRANSPORT: przelot samolotem do Barcelony, przejazd komfortowym autokarem (wc, cafe- bar, video i klimatyzacja),
  • ZAKWATEROWANIE: 14 noclegów w hotelach ***/**, pokoje 2- 3 osobowe z łazienkami,
  • WYŻYWIENIE: 14 śniadań, 14 obiadokolacji,
  • OPIEKA PILOTA-PRZEWODNIKA na całej trasie wycieczki;
  • OPIEKA DUCHOWA KAPŁANA;
  • REZERWACJA MSZY ŚW
  • UBEZPIECZENIE: KL i CP, NNW oraz bagaż SIGNAL IDUNA Polska S.A.;
  • SKŁADKI na turystyczny fundusz gwarancyjny i pomocowy.

INFORMACJA I REZERWACJA
biuro@verotravel.pl   tel. 77 4544569, 77 4539576, 77 4536418