Północna Francja

Paryż – Ile de la Cité – Bec Hellouin – Caen – Pontmain – Solesmes – Angers – Tours – Pellevoisin – Vezelay – Chartres

RAMOWY PROGRAM:

Dzień 1:
Zbiórka na lotnisku 2 godziny przed wylotem. Przelot do PARYŻA. Transfer do hotelu. W miarę możliwości czasowych (w zależności od godziny przylotu) zwiedzanie: dzielnica Montmartre: bazylika Sacre-Coeur. W trakcie zwiedzania obiadokolacja w restauracji w centrum Paryża. Przejazd do hotelu na nocleg.

Dzień 2:
Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Paryża: łuk triumfalny Arc de Triomphe. Spacer Champs-Elysées, najsławniejsza arterią stolicy Francji. Dzielnica Łacińska, którą wypełniają studenckie księgarnie, kafejki, kina i kluby jazzowe oraz sławne uczelnie z Sorboną, Collége de France. Tutaj znajduje się również Panteon- narodowe mauzoleum oraz Ogrody Luksemburskie. Następnie spacer po najstarszej części Paryża, wyspie Ile de la Cité, Katedra Notre-Dame, Sainte Chapelle, Kaplica Cudownego Medalika, Pont Neuf- najstarszy zachowany most Paryża, Palais de Justice, Conciergerie, Centrum Pompidou. Wjazd na Wieżę Eiffla. Następnie Pola Marsowe i Hotel des Invalides, który został ufundowany przez Ludwika XIV jako przytułek dla bezdomnych i kalekich weteranów wojny. Zwiedzanie kościoła Dom des Invalides, w którego krypcie spoczywa Napoleon Bonaparte. W miarę możliwości czasowych wizyta w miejscowości Saint Denis, w Bazylice będącej nekropolią królów francuskich, w której zostali pochowani prawie wszyscy monarchowie francuscy. W trakcie zwiedzania obiadokolacja w restauracji w centrum Paryża. Przejazd do hotelu na nocleg. Wieczorem rejs statkiem po Sekwanie (fakultatywnie).

Dzień 3:
Po śniadaniu przejazd do Bec Hellouin, gdzie zwiedzimy opactwo benedyktyńskie Notre Dame du Bec (z XI w.)- miejsce kształcenia i pogłębiania wiary wielu wybitnych postaci (m.in. Papież Aleksander II, św. Ivo z Chartres). Opactwo Bec od dawna jest mocno powiązane z Anglią- mnisi z Bec są nawet właścicielami wielu ziem w Anglii- n.p. wioska Tooting Bec na przedmieściach Londynu. W dzisiejszych czasach znane z ceramiki wyrabianej przez mnichów. Następnie przejazd do Lisieux- miasta św. Teresy. Odwiedzimy tu najważniejsze miejsca związane ze świętą: Bazylikę św. Teresy, klasztor Karmelitek (Carmel), Katedrę św. Piotra z XII w., dom rodzinny. W miarę możliwości czasowych wizyta na zamku Saint-Germain-de-Livet. Następnie przejazd do Caen– miasta, które upodobał sobie w XI w. Wilhelm Zdobywca i wraz z królową Matyldą ufundował tu kilka kościołów i klasztorów. Pomimo ogromnych zniszczeń podczas inwazji na Normandię w 1944 roku, wiele z nich przetrwało do dziś: Abbaye aux Dames z 1062r. To tu w 1083 r. pochowano królową Matyldę. Po renowacji w 1980 roku nie pełni już funkcji klasztoru, Abbaye aux Hommes z XI w. z kościołem St. Etienne, gdzie pochowano Wilhelma Zdobywcę. Ruiny kościoła św. Stefana z XI w., Kościół św. Piotra z XIII w.- ciekawe połączenie gotyku z renesansem. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 4:
Po śniadaniu przejazd do Pontmain – miejsca objawień Maryi z 1871r. Następnie przejazd do Sanktuarium Mont Saint Michel- (wzgórze św. Michała) wpisanego na listę światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. To cudownie położony zamek i opactwo, którego początki sięgają VIII w., wybudowane w miejscu objawień św. Michała Archanioła. Najbardziej malowniczy zespół zabytkowy położony na stożkowej, skalistej wysepce- połączonej z lądem groblą. Według legendy został tu pochowany w złotej trumnie i złotych butach sam Juliusz Cezar. Proponujemy zwiedzanie, spacer krętymi uliczkami oraz zwiedzanie dawnego klasztoru benedyktynów. Następnie przejazd do Saint Malo, w którym zobaczymy klasztor z VI w., będący aż do XVIII w. siedzibą biskupstwa, Katedrę św. Wincenta z XII w., zamek z XIV w., ruiny klasztoru benedyktynów, mury obronne. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 5:
Po śniadaniu przejazd do Solesmes– opactwa benedyktynów położonego malowniczo nad rzeką Sarthe, założonego w 1010 roku. Benedyktyni z Solesmes wydają księgi liturgiczne, książki z zakresu duchowości i z historii. Nagrywają również śpiewy gregoriańskie, którym zawdzięczają światową sławę. Od lat 30. XIX wieku, po zawieruchach rewolucji francuskiej, zakonnicy gromadzą w swoich archiwach kopiowane śpiewy gregoriańskie z klasztorów całej Europy. Następnie przejazd do Angers, w którym zobaczymy katedrę św. Maurycego i opactwo Saint-Aubin, wzniesione na grobie biskupa Aubina (VI w.). Po południu przejazd do Tours. To miasto bardzo ważne w średniowieczu, ze względu na położenie na -szlaku Jakubowym”- trasie pielgrzymów podróżujących do Santiago de Compostella. Miasto znane także dzięki 2 biskupom: Marcin (III w.) i Grzegorz (VI w.). Odwiedzimy tu: Bazylikę św. Marcina i Katedrę St. Gatien. Wieczorem przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 6:
Po śniadaniu przejazd do Pellevoisin– miejsca objawień Maryi z 1876r. Wizyta w Sanktuarium Notre Dame. Następnie przejazd do Bourges– rodzinnego miasta św. Ursyna. Zobaczymy tu katedrę św. Stefana (Saint Etienne) z XII w.- najszerszą katedrę we Francji, wzorowaną na paryskiej Notre Dame, wpisaną na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. W katedrze zwiedzimy kryptę i w mairę możliwości wejdziemy na wieżę. Zobaczymy również kościół St-Bonnet z XVI wieku, z cennymi witrażami oraz unikalne średniowieczne budynki. Następnie przejazd do Nevers do klasztoru Saint- Gildard, gdzie znajduje się grób św. Bernadetty. Chwila zadumy przed szklanym sarkofagiem, gdzie znajduje się ciało świętej, niezmienione od śmierci. Następnie zobaczymy Katedrę Saint Cyr-Sainte-Julitte (XIV w.) i kościół św. Stefana (St Etienne) z X w. Wieczorem przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 7:
Po śniadaniu przejazd do Vezelay, do Bazyliki Marii Magdaleny. Na początku XI wieku w Opactwie wystawiono relikwie Marii Magdaleny co wywołało protesty wśród Prowansalczyków. Gdy jednak relikwie okazały się być obdarzone uzdrawiającą mocą, opactwo stało się celem licznych pielgrzymek. Następnie przejazd do Chartres, do Katedry Notre-Dame, która powstała w latach 1134-1226 ale jej mniej znana historia sięga okresu poprzedzającego chrystianizację Galii. Około IV wieku, w miejscu kultu druidów, pierwsi chrześcijanie wybudowali świątynię, pierwszą katedrę w Chartres. Dzisiaj można podziwiać w krypcie posąg dziewicy, czczonej przez całe Średniowiecze i zwanej „Naszą Panią z podziemia”. Stąd kult maryjny w Chartres utrzymany aż do naszych czasów. Dzięki swojemu wiekowi i urodzie, witraże w Chartres stanowią najbogatszą kolekcję w Europie. Jest ich 172 i pokrywają w sumie 2600m2. Powstały w XII i XIII w. Wieczorem przejazd do Paryża na obiadokolację i nocleg.

Dzień 8:
Po śniadaniu przejazd na lotnisko. Przelot do kraju, zakończenie pielgrzymki.

ŚWIADCZENIA:

  • TRANSPORT: przelot samolotem, opłaty lotniskowe i bagaż, transfery autokarem
  • ZAKWATEROWANIE: 7 noclegów, (pokoje 2, 3- os. z łazienkami);
  • WYŻYWIENIE: 2x dziennie (7 śniadań, 7 obiadokolacji);
  • OPIEKA PILOTA-PRZEWODNIKA na całej trasie wycieczki;
  • OPIEKA DUCHOWA KAPŁANA;
  • REZERWACJA MSZY ŚW
  • UBEZPIECZENIE: KL i CP, NNW oraz bagaż SIGNAL IDUNA Polska S.A.;
  • SKŁADKI na turystyczny fundusz gwarancyjny i pomocowy.

INFORMACJA I REZERWACJA
biuro@verotravel.pl   tel. 77 4544569, 77 4539576, 77 4536418