Pielgrzymka do Grecji autokarem

Budapeszt – Filippi – Saloniki – Delfy – Ateny – Korynt – Mykeny – Epidauros – Kalambaki – Belgrad

RAMOWY PROGRAM:

Dzień 1:
Wyjazd z umówionego miejsca w godzinach porannych. przejazd przez Czechy i Słowację do BUDAPESZTU. Zwiedzanie stolicy Węgier: Parlament, Opera, Bazylika Św. Stefana (miejsce przechowywania najważniejszej węgierskiej relikwii- zmumifikowanej dłoni św. Stefana, pierwszego króla Madziarów). Spacer po najsłynniejszym deptaku- ulicy Vaci, pełnej restauracji i sklepów. Wzgórze Zamkowe- bez wątpienia najbardziej reprezentacyjne miejsce w Budapeszcie, Zamek Królewski, który przez 700 lat był siedzibą węgierskich królów, Kościół Macieja, Baszta Rybacka, z której można podziwiać panoramę miasta. Po zwiedzaniu przejazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg

Dzień 2:
Po śniadaniu wyjazd w dalszą drogę. Przejazd przez Serbię i Macedonię. Wieczorem przyjazd do hotelu w okolicach Salonik. Odpoczynek po podróży. Kolacja i nocleg.

Dzień 3:
Po śniadaniu przejazd do FILIPPI– pierwszego miejsca związanego z działalnością św. Pawła na greckiej ziemi. To tu powstał pierwszy w Europie Kościół Chrześcijański. W Filippi zobaczymy tereny wykopalisk archeologicznych w miejscu dawnego miasta rzymskiego: bazyliki, łaźnie, akropol oraz więzienie, w którym osadzeni byli św. Paweł i Sylas. Odwiedzimy także prawdopodobne miejsce chrztu Lidii, która ugościła Pawła, Tymoteusza i Sylasa. Msza w Filippi przy źródle. Następnie przejazd do nadmorskiej KAWALI (dawniej Neapoli), gdzie Apostoł rozpoczął swą misję po Europie w 49r.n.e.. Wizyta w kościele Agios Nikolaos, do którego, jak głosi legenda, przybył św. Paweł. Zobaczymy również starożytny akwedukt i piękną panoramę portu i starego miasta.
Po południu przejazd do SALONIK– miasta, w którym św. Paweł spędził 3 tygodnie i z którego musiał uciekać posądzony o działanie przeciw państwu. Zobaczymy: łuk tryumfalny cesarza Galeriusza, pomnik Aleksandra Wielkiego i Arystotelesa, rzymskie i średniowieczne budowle, przepiękne świątynie bizantyjskie oraz starą dzielnicę Kastro i słynną białą wieżę pozostałą po władaniu Wenecjan. Najważniejszym dla naszej pielgrzymki zabytkiem jest jednak kościół św. Demetriusza z V wieku. Wieczorem powrót do hotelu na kolację i nocleg.

Dzień 4:
Po śniadaniu przejazd do DELF– miejsca uważanego w starożytności za środek świata. Zwiedzimy centrum kultu Apolina, świątynię, amfiteatr i stadion. Po południu przejazd w okolice Aten. Zakwaterowanie w hotelu nad morzem, odpoczynek. Wieczorem kolacja i nocleg.

Dzień 5:
Po śniadaniu przejazd do centrum ATEN. Msza św. Następnie zobaczymy: ateński Akropol- starożytny ośrodek kultu religijnego (Odeon Herodosa Attykusa, Świątynia Ateny Nike, Propyleje, Partenon, Erechtejon), Teatr Dionizosa, Świątynię Zeusa Olimpijskiego, Łuk Hadriana, Starożytny Stadion Olimpijski- miejsce pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich, Ogrody Narodowe, Parlament. Spacer po Place- urokliwej starej dzielnicy z mnóstwem tawern, sklepików, wąskich uliczek i zaułków, z pięknym widokiem na oświetlony Akropol. Wieczorem powrót do hotelu na kolację i nocleg.

Dzień 6:
Po śniadaniu wizyta w kolejnym miejscu związanym z obecnością św. Pawła- KORYNCIE. Zobaczymy ruiny starożytnego miasta i miejsce, gdzie Apostoł miał przemawiać do mieszkańców miasta. Msza plenerowa w ruinach w Koryncie. Kolejnym miejscem, które odwiedzimy będą MYKENY. W tym liczącym ponad 3,5 tysiąca lat mieście znajdują się ruiny jednego z najstarszych miast i pałacu, do których prowadziła słynna lwia brama. W niewielkiej odległości od niego znajduje się wspomniany przez J. Słowackiego grób Agamemnona- tryumfatora spod Troi. Po wizycie w Mykenach, przejedziemy do EPIDAUROS– miejsca, gdzie znajduje się jeden z cudów sztuki architektonicznej starożytnych Greków. Wieczorem powrót do hotelu na kolację i nocleg.

Dzień 7:
Po śniadaniu przejazd do KALAMBAKI– zwiedzanie Meteorów, klasztorów zbudowanych na wznoszących się w niebo słupach skalnych, które zdają się być zawieszone pomiędzy niebem i ziemią. Msza św. plenerowa w Meteorach. Wieczorem przejazd do hotelu w okolicy Salonik. Kolacja i nocleg.

Dzień 8:
Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd przez Macedonię Północną do Serbii. Zwiedzanie BELGRADU: Stare Miasto pełne śladów kultury tureckiej, jak np. potężna twierdza Kalemegdan. Zobaczymy także bastion Kula Nebojsa, cerkiew św. Petki z „cudownym źródełkiem”, bazylikę Sveti Sava, wieżę zegarową i pałac księżnej Ljubicy. Po zwiedzaniu przejazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 9:
Po śniadaniu wyjazd w drogę powrotną. Całodzienna podróż przez Węgry, Słowację i Czechy. Powrót do kraju wieczorem.

ŚWIADCZENIA:

  • TRANSPORT: Przejazd komfortowym autokarem
  • ZAKWATEROWANIE: 8 noclegów w hotelach 2/3* ;
  • WYŻYWIENIE: 8 śniadań, 8 obiadokolacji;
  • OPIEKA PILOTA-PRZEWODNIKA na całej trasie wycieczki;
  • OPIEKA DUCHOWA KAPŁANA;
  • REZERWACJA MSZY ŚW
  • UBEZPIECZENIE: KL i CP, NNW oraz bagaż SIGNAL IDUNA Polska S.A.;
  • SKŁADKI na turystyczny fundusz gwarancyjny i pomocowy.

INFORMACJA I REZERWACJA
biuro@verotravel.pl   tel. 77 4544569, 77 4539576, 77 4536418