Kalisz – Licheń – Toruń – Malbork – Gietrzwałd – Stoczek Klasztorny – Święta Lipka – Gierłoż – Reszel – Giżycko – Niepokalanów
RAMOWY PROGRAM
Dzień 1:
Wyjazd z ustalonego miejsca w godzinach porannych. Przejazd do Kalisza – na zwiedzanie Sanktuarium Św. Józefa. Po mszy krótkie zwiedzanie sanktuarium, następnie przejazd do Lichenia, który jest najliczniej odwiedzanym sanktuarium w naszym kraju. Przesłanie zawarte w objawieniach, ogromna różnorodność spotkań, nabożeństw sprawiają, że niemal każdy polski katolik odwiedził to miejsce. Dziś jest to ogromny kompleks złożony z wielu obiektów, a jego centrum stanowi największa w Polsce bazylika. Początek sanktuarium dały wydarzenia w pobliskim Lesie Grąblińskim. To tutaj Matka Boża objawiła się pasterzowi Mikołajowi Sikatce, przestrzegając przed grożącymi niebezpieczeństwami, oraz prosząc o nawrócenie ludzi, odmawianie różańca świętego i zbudowanie kościoła. Wierni mogą wziąć udział w drodze krzyżowej – wejść na Golgotę usypaną z kamieni przynoszonych przez pielgrzymów. Jej kulminacją jest krzyż, pod którym stoją figury Matki Bożej i św. Jana Ewangelisty. Pobyt w sanktuarium, czas na zwiedzanie i modlitwę. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.
Dzień 2:
Śniadanie, czas na poranną mszą w sanktuarium w Licheniu. Następnie przejazd do Torunia, miasta wielkiego astronoma – Mikołaja Kopernika. Godzinny spacer po najważniejszych zabytkach Starego Miasta w Toruniu. W programie m. in.: Brama Klasztorna i Krzywa Wieża, średniowieczne kościoły – Katedra Świętojańska – śś. Janów (miejsce chrztu Mikołaja Kopernika) oraz Kościół Mariacki z najstarszymi renesansowymi organami w Polsce, Rynek Staromiejski z pięknymi kamienicami, pomnik Kopernika i Flisaka, Pręgierz toruński. Następnie przejście do Żywego Muzeum Piernika. Jest to muzeum interaktywne: w odtworzonej XVI-wiecznej piernikarni odbywa się produkcja pierników według starych receptur, w tradycyjny sposób oraz posługując się narzędziami, jakich używano 500 lat temu. Zwiedzający biorą aktywny udział w pokazie pomagając wyrobić ciasto piernikowe: przesiewają mąkę, ubijają w moździerzu korzenie, etc. Następnie, przy pomocy oryginalnych form kształtują z ciasta własne pierniki, które po wypieczeniu zabierają jako pamiątkę z muzeum. Gospodarzem pokazu jest Mistrz Piernikarski Bartłomiej, któremu pomagają Wiedźma Korzenna i czeladnicy. Po wizycie w Muzeum Piernika chwila czasu wolnego na zakup lokalnych smakołyków i przejazd do Malborka. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, odpoczynek. Dla chętnych wieczorne wyjście na malborski zamek na spektakl światło i dźwięk. Nocleg.
Dzień 3:
Śniadanie. Zwiedzanie malborskiego zamku z przewodnikiem. Zamek w Malborku to największa gotycka twierdza w Europie. Każdy kamień przypomina tu o fascynującej historii chwały i upadku zakonu krzyżackiego. W obrębie potężnych murów łatwo odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał. Następnie przejazd do Gietrzwałdu, zwanego również Polskim Lourdes. Przedmiotem kultu tego sanktuarium jest obraz Pani Ziemi Warmińskiej oraz figura Niepokalanej przy źródełku. Gietrzwałd stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, która pokazując się dwóm młodym dziewczynkom nawoływała do pokuty i codziennej modlitwy różańca świętego. Objawienia gietrzwałdzkie miały miejsce dziewiętnaście lat po Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Pobyt w sanktuarium. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja. Wieczorem dla chętnych wyjście na Apel Jasnogórski. Nocleg.
Dzień 4:
Śniadanie, przejazd do Stoczka Klasztornego. W tej niewielkiej miejscowości znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Pokoju. Dla Polaków jest to miejsce szczególne ze względu na z postać wielkiego czciciela Matki Bożej i dobrodzieja Stoczka – Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Wyszyński internowany i opuszczony w więzionym klasztorze 8 grudnia 1953 roku, złożył akt osobistego oddania się Matce Bożej, który później rozszerzył na cały naród w postaci Ślubów Jasnogórskich. Dodatkowym walorem podkreślającym wyjątkowość tego miejsca jest piękny przyklasztorny ogród – ostoja ciszy i zadumy, sprzyja wyciszeniu modlitwie i refleksji. Zwiedzanie izby pamięci Prymasa Wyszyńskiego. Po południu przejazd do Świętej Lipki, nazywanej również z powodu licznych grup pielgrzymów „Częstochową Północy”. Bazylika w Świętej Lipce to obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, uznawany za perłę europejskiego baroku. Zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganku i klasztoru posiada zachowaną w stanie prawie niezmienionym bogatą i różnorodną dekorację. Przedmiotem kultu jest tutaj obraz Matki Bożej sprowadzony przez Jezuitów. Po całodziennym pielgrzymowaniu przejazd do hotelu w okolicy Giżycka. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.
Dzień 5:
Śniadanie. Przejazd do Gierłoży. To właśnie tutaj mieściła się główna kwatera Hitlera – Wilczy Szaniec, gdzie przeprowadzono nieudany zamach na wodza III Rzeszy. Obecnie to jeden z największych tego typu kompleksów bunkrów w Polsce i w Europie. Zwiedzanie kompleksu. Przejazd do Reszla, Zwiedzanie Zamku – wieży oraz lochów, w których znajduje się Wystawa Narzędzi Tortur. Kolejno przejazd do Giżycka. Spacer po miasteczku, jednym z głównych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Usytuowane pomiędzy malowniczymi jeziorami Mamry i Niegocin, stanowi niezwykle atrakcyjny ośrodek turystyczny i wypoczynkowy. Zwiedzanie zabytkowej twierdzy Boyen, wzniesionej w latach 1844- 1856, która jest doskonale zachowanym przykładem pruskiej szkoły fortyfikacyjnej. Ciekawym obiektem jest też most obrotowy – jedyna czynna w Europie konstrukcja tego typu obsługiwana ręcznie. Po zwiedzaniu obiadokolacja, odpoczynek i nocleg.
Dzień 6:
Śniadanie, plenerowa Msza Św. Czas wolny na odpoczynek nad jeziorem, spacery po Giżycku i relaks wśród mazurskiej przyrody. Po południu rejs statkiem wycieczkowym po jeziorach mazurskich. Wieczorem obiadokolacja i nocleg.
Dzień 7:
Śniadanie. Wyjazd w drogę powrotną. Przejazd do Niepokalanowa, miejsca „oddanego Niepokalanej”. Założyciel tego „grodu Matki Bożej”, św. Maksymilian Maria Kolbe, przybył tu w 1927 r. wraz z grupą 20 braci. W szczerym polu postawił figurkę Niepokalanej. Takie były skromne początki. Obecnie sanktuarium jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymowania w Polsce. Zapoznanie się z historią sanktuarium, nawiedzenie miejsc związanych z życiem i działalnością św. Maksymiliana. Udział we Mszy św. Kolejno obiad i przejazd w dalszą drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki w godzinach wieczornych.
ŚWIADCZENIA:
- TRANSPORT: Transport komfortowym autokarem na całej trasie pielgrzymki (WC, DVD, Klimatyzacja);
- ZAKWATEROWANIE: 6 noclegów w hotelach/domach pielgrzyma/pensjonatach (pokoje 2, 3 – osobowe z łazienkami);
- WYŻYWIENIE: 6 śniadań, 6 obiadokolacji, 1 obiad w drodze powrotnej;
- OPIEKA PILOTA na całej trasie wycieczki;
- OPIEKA DUCHOWA KAPŁANA;
- REZERWACJA MSZY ŚW
- UBEZPIECZENIE: KL i CP, NNW oraz bagaż SIGNAL IDUNA Polska S.A.;
- SKŁADKI na turystyczny fundusz gwarancyjny i pomocowy.
INFORMACJA I REZERWACJA
biuro@verotravel.pl tel. 77 4544569, 77 4539576, 77 4536418