Liban – do grobu św. Charbela

Bejrut – Dajr Al-Kamar – Sydon – Tyr – Kana – Harissa – Byblos – Annaya – Jrabta – Kfifane – Bekaa Kafra – Baszarri – Quozhalya – Kada Trypolis – Baalbeck – Zahle – Anjar – Ghazir –

RAMOWY PROGRAM

Dzień 1:
Spotkanie z pilotem na lotnisku. Przelot do Bejrutu.

Dzień 2:
Przylot do Bejrutu. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie i chwila odpoczynku po podróży. Śniadanie, a po nim zapraszamy na zwiedzanie Bejrutu: Stare Miasto, ruiny kościoła św. Ludwika, Pałac Prezydencki, Muzeum Narodowe, plac Męczenników, rzymskie łaźnie, bulwar Rausze, siedzibę rządu- tzw. Wielki Seraj (Grand Serail). Przejazd do Dajr Al-Kamar, do pałacu Bejt ad-Din, arcydzieła libańskiej architektury XIX w., jednej z największych atrakcji Libanu. Powrót do Bejrutu. W miarę możliwości czasowych wizyta na cmentarzu, gdzie zostali pochowani Polacy, którzy przybyli tu z armią gen. Andersa. Przejazd do hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 3:
Śniadanie. Naszą pielgrzymkę rozpoczniemy od wizyty w 3 najważniejszych biblijnych miastach fenickich, wymienionych w Starym i Nowym Testamencie jako część Ziemi Obiecanej. Przejazd do Sydonu (Sajda), gdzie zobaczymy m.in.: zamek krzyżacki, wielki meczet, muzeum mydła, stary port i rynek. Wizyta w Sanktuarium Matki Bożej Oczekiwania w Maghdouche. Wg. tradycji w tutejszej grocie Maryja czekała na Jezusa, który przybył do Tyru i Sydonu, aby nauczać. Maryja jako Żydówka nie miała prawa wejść do miasta pogańskiego, jakim był Sydon i oczekiwała w grocie. Następnie przejazd do Tyru– miasta wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO. Stąd Fenicjanie wysyłali drewno cedrowe na budowę Świątyni Salomona w Jerozolimie i innych świątyń. Stąd św. Paweł wypłynął w swą trzecią podróż misyjną. Zobaczymy m.in.: katedrę i bizantyjską nekropolię, tor wyścigów konnych, stare miasto. W miarę możliwości wizyta w Kanie. Według Biblii Jezus dokonał przemiany wody w wino w Kanie Galilejskiej. Miejscowi chrześcijanie wierzą, że obecna Kana jest miejscem gdzie wydarzył się ten cud opisywany w Piśmie Świętym. Powrót do Bejrutu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 4:
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Groty Jeita – najciekawszej groty na Bliskim Wschodzie. Jaskinia została odkryta w 1836 r., ma łącznie 9 km długości, a zwiedzamy ją m.in. płynąc łodziami. Kamienne rzeźby zostały atrakcyjnie oświetlone, dzięki czemu wizyta w grocie to niezapomniane przeżycie. Następnie przejazd do Harissy– bardzo ważnego ośrodka pielgrzymkowego z Sanktuarium Matki Boskiej patronki Libanu. Na szczycie Harissa wznosi się, przypominająca swoimi kopułami cerkiew, katolicka bazylika św. Pawła. To tutaj w 1997 r. św. Jan Paweł II podpisał adhortację apostolską dla Libanu. W pobliżu mieszka też nuncjusz apostolski w Libanie i przedstawiciele Kościoła syriackiego. Wieczorem przejazd do hotelu w Byblos. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5:
Po śniadaniu spacer po Byblos– mieście z historią sięgającą 7000 lat wstecz. W tej nadmorskiej miejscowości zachowały się fragmenty zabudowań z epoki kamiennej. Byblos jest też bezpośrednio łączone z powstaniem i upowszechnieniem alfabetu fenickiego, podłoża współczesnego alfabetu. Zobaczymy tu m.in.: zamek krzyżowców, katedrę św. Jana Chrzciciela, rzymski teatr, perską fortecę. Po południu przejazd do pobliskiego Annaya, w którym znajduje się sanktuarium poświęcone wielkiemu maronickiemu zakonnikowi Św. Charbelowi. Dawniej był tu monastyr  pod wezwaniem Świętego Marona. Wewnątrz monastyru pielgrzymi spotykają się z relikwiami Świętego i jego miejscem ostatniego spoczynku. Czas wolny na indywidualną modlitwę przy relikwiach świętego. Następnie wizyta w pustelni św. Piotra i Pawła, w której św. Charbel spędził ostatnie lata swojego życia. Ostatnim punktem będzie maronicki klasztor Bkerke- siedziba Patriarchy Maronitów. Powrót do Byblos na obiadokolację i nocleg.

Dzień 6:
Po śniadaniu przejazd do Jrabta, gdzie znajduje się sanktuarium św. Rafki, która jest patronką osób przewlekle chorych. Następnie przejazd do Kfifane– nawiedzenie sanktuarium św. Neemata Allaha Hardiniego, który był wychowawcą i nauczycielem św. Charbela. Powrót do Byblos. Czas wolny na zakupy. Wieczorem obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7:
Śniadanie i wykwaterowanie. Przejazd do Bekaa Kafra – miejsca urodzenia św. Charbela. Skromy dom zamieniony w kaplicę oraz źródełko, które nigdy nie wysycha, przypominają o Świętym i jego dzieciństwie. Następnie przejazd do pobliskiego Baszarri, w którym urodził się słynny libański poeta Khalil Gebran, autor „Proroka”, dzieła przetłumaczonego na ponad 50 języków świata. Po drodze zobaczymy lasy cedrowe, które były wspominane w Starym Testamencie. Doceniła je Królowa Wiktoria, tworząc w XIX w. teren ochronny o pow. 102 ha. Pierwszym jednak, który wprowadził prawo ochrony cedrów, był cesarz rzymski Hadrian. Przejazd do Quozhalya, gdzie na wysokości 1000m n.p.m. znajduje się klasztor i ponad 300 samotni wykutych w skale. Główny monastyr jest pod wezwaniem św. Antoniego Egipskiego, patrona wszystkich ludzi obłąkanych i ludzi z problemami psychicznymi oraz słabościami nerwicowymi. W klasztorze znajduje się też pierwsza prasa drukarska sprowadzona na Bliski Wschód z Edynburga (w 1871 r.). Wieczorem przejazd do Trypolisu. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 8: 
Po śniadaniu zwiedzanie Trypolisu– najważniejszego miasta północnego Libanu, drugiego co do wielkości miasta w kraju. Trypolis to przede wszystkim słynne bazary i labirynt wąskich uliczek z niezliczoną ilością warsztatów rzemieślniczych, sklepików i kawiarni. Zobaczymy tu m.in.: Wielki Meczet, cytadelę, łaźnie, ruiny twierdzy krzyżowców. Czas wolny na zakupy. Wieczorem powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 9:
Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu. Przejazd Doliną Bekaa do Baalbeck– „miasta Bogów”, wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO. Zobaczymy tu pozostałości świątyni Jupitera (I w. p.n.e.), świątyni Bachusa (II w. n.e.), świątyni Wenus (III w. n.e.), meczet Omajjadów (VIII w. n.e.). Przejazd do Zahle– miasta poezji i wina, wpisanego na listę UNESCO (największe chrześcijańskie miasto na Bliskim Wschodzie, zamieszkane przez katolików- melchitów). Następnie wizyta w sanktuarium maryjnym. Przejazd do Anjar, w którym znajdują się najlepiej zachowane w całym Libanie zabytki z czasów panowania dynastii Omajjadów. Wieczorem przejazd do hotelu. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 10: 
Po śniadaniu przejazd do Ghazir– niewielkiego, malowniczego miasteczka, które nie znalazłoby się na mapie, gdyby nie zbudowany na szczycie góry 525 m.n.p.m. klasztor św. Antoniego Padewskiego oraz jego blisko 250-letnia historia. Miejsce krótkiego pobytu Juliusza Słowackiego (napisał tu dzieło „Anhelli”). Klasztor dał schronienie również o. Ryłko oraz wielu innym Polakom w czasie II wojny światowej. Następnie przejazd do klasztoru Ain Warka (z XVII w.), gdzie siostry zakonne prowadzą szkołę z internatem dla dziewcząt. W klasztorze można kupić oryginalne rękodzieło i skosztować wyrabianych na miejscu słodyczy. Ostatnim punktem dnia będzie winnica Chateau Musar. Zwiedzimy winnicę, zapoznamy się z procesem produkcji, a na koniec będziemy mogli degustować lokalne wina. Wieczorem powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg

Dzień 11:
Śniadanie, wykwaterowanie i przejazd do Bejrutu. Ponieważ to ostatni dzień naszej pielgrzymki, spędzimy go w spokojniejszym rytmie. Pospacerujemy wąskimi uliczkami w dzielnicy Downtown, zajrzymy na targ El Akel, gdzie będziemy mieli okazję kupić niepowtarzalne pamiątki i skosztować dań tradycyjnej kuchni libańskiej. Poszukamy także śladów znanych osób, które były związane z tym miastem: aktor Keanu Reeves, który urodził się w Bejrucie, czy Hanka Ordonówna, która spędziła tu ostatnie lata swojego życia. Wczesna kolacja i zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 12:
Wykwaterowanie z hotelu i przejazd na lotnisko. Przelot do Polski.

ŚWIADCZENIA:

  • TRANSPORT: przelot samolotem, opłaty lotniskowe i bagaż, transfery autokarem w Libanie,
  • ZAKWATEROWANIE: 10 noclegów w hotelach 3* (pokoje 2- 3 osobowe);
  • WYŻYWIENIE:10 śniadań, 10 obiadokolacji,
  • OPIEKA PILOTA-PRZEWODNIKA na całej trasie wycieczki;
  • OPIEKA DUCHOWA KAPŁANA;
  • REZERWACJA MSZY ŚW
  • UBEZPIECZENIE: KL i CP, NNW oraz bagaż SIGNAL IDUNA Polska S.A.;
  • SKŁADKI na turystyczny fundusz gwarancyjny i pomocowy.

UWAGI:
Podany program jest ramowy. Kolejność zwiedzania ustala pilot w porozumieniu z lokalnym przewodnikiem,
Codziennie planowana jest Msza Św.,
Na napiwki dla kierowców, przewodników i bagażowych należy przygotować kwotę 100$,
Cena nie zawiera napojów do obiadokolacji.

INFORMACJA I REZERWACJA
biuro@verotravel.pl   tel. 77 454456977 453957677 4536418