Gruzja

Batumi – Bordżomi – Tbilisi – Mccheta – Sighnaghi

RAMOWY PROGRAM:

Dzień 1:
Spotkanie z pilotem na lotnisku, wylot do Tbilisi lub Kutaisi.

Dzień 2:
Przylot do Gruzji, przejazd na śniadanie do restauracji. Następnie przejazd na dworzec kolejowy. Przejazd pociągiem do Batumi. Zakwaterowanie i czas wolny na odpoczynek lub plażowanie. Wieczorem kolacja i nocleg.

Dzień 3:
Śniadanie. Zwiedzanie Batumi – miasta, które jest Perłą Morza Czarnego i stolicą Autonomicznej Republiki Adjary. Wycieczkę rozpoczniemy od głównych ulic Batumi. Odwiedzimy nowoczesną część miasta z bulwarem nadmorskim, statuą Medei, port Batumi, Wieża Alfabetu, ruchoma rzeźba Ali i Nino. Zobaczymy również jedyny meczet w centrum Batumi z 1860 roku i kościół Najświętszej Maryi zbudowany w 1898 roku przez dwóch braci. Wieczorem powrót do hotelu. Kolacja i nocleg.

Dzień 4:
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Jaskini Prometeusza– jednej z największych i najpiękniejszych w Europie. Jest ona bogata w podziemne rzeki i bajeczne formy skalne. Kolejno przejazd do Kutaisi – miasta, którego historia sięga trzech tysięcy lat. Wizyta w XII-wiecznym kompleksie klasztornym Gelati, ufundowanym przez słynnego gruzińskiego króla Dawida IV Budowniczego. W Kutaisi zobaczymy również katedrę Bagrati z XI wieku- symbol miasta. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5:
Śniadanie, wykwaterowanie, przejazd do Bordżomi – uzdrowiska słynnego z doskonałej wody. Spacer po centrum miasta. Degustacja wody wprost ze źródła. Następnie przejazd do Upliscyche, jednego z najważniejszych zabytków Kaukazu, które ma ponad 3000 lat- zwiedzanie pięknego, wykutego w skale starożytnego miasta wraz ze wzniesionym w XII wieku kościołem św. Jerzego. Wieczorem przyjazd do hotelu w Tbilisi, kolacja i nocleg.

Dzien 6:
Śniadanie. Zwiedzanie Tbilisi rozpoczniemy od największej prawosławnej świątyni na Kaukazie – soboru Św. Trójcy. Jest ona obecnie najczęściej publikowanym symbolem miasta. Następnie zajrzymy do XII-wiecznej świątyni Metekhi, związanej z legendą o brutalnej rzezi chrześcijan. Następnie zobaczymy synagogę, kawiarniane uliczki Chardin, Majdan Gorgasali, katedrę Syoni z pięknymi freskami, bazylikę Anchiskhati, najstarszą cerkiew miasta. Na koniec wjedziemy kolejką linową na twierdzę Narikala, zwaną „gruzińskim Kremlem”, skąd rozpościera się panoramiczny widok na stolicę. Zejście do dzielnicy słynnych łaźni siarkowych, w których bywało wielu słynnych pisarzy i poetów, jak np. Puszkin, Lermontov, czy Dumas. Na koniec dnia wizyta w polskiej misji Kamilianów. Msza Św. Wieczorem kolacja w restauracji z pokazem tańców gruzińskich. Nocleg w hotelu.

Dzień 7:
Po śniadaniu wycieczka słynną Gruzińską Drogą Wojenną. Określenie to związane jest z miejscem toczenia się ciężkich walk na początku XIX w. Obecnie jednak to niezwykle malownicza trasa biegnąca przez Wielki Kaukaz, wzdłuż której można podziwiać piękne widoki, wspaniałe zabytki, wiele fortyfikacji i wież strażniczych. Obok Swanetii, jest to najbardziej malownicza część Gruzji. Przejazd pasmem Wielkiego Kaukazu, przekroczenie Przełęczy Krzyżowej (2379 m n.p.m.)- jest to geograficzna granica między Europą, a Azją. Krótki postój przy fortecy Ananuri z XVII w. z widokiem na Jezioro Żinwalskie. Będzie można zobaczyć też położoną na wysokości 2170 m XIV-wieczną cerkiew św. Trójcy (podjazd samochodami terenowymi). Rozpościera się stąd piękny widok na górę Kazbeg (5047 m n.p.m.). Po drodze zobaczymy kurort narciarski Gudauri. Powrót do Tbilisi na obiadokolację i nocleg.

Dzień 8:
Po śniadaniu przejazd do Mcchety, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mccheta jest jednym z najstarszych miast Gruzji. Przez kilka wieków Mccheta była stolicą gruzińskiego królestwa Iberii. Rezydujący w Mcchecie iberyjski król Mirian III w 317 r. przyjął chrześcijaństwo, dlatego też miasto do dziś jest siedzibą najwyższych władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Zwiedzanie miasta- monastyr Jvari z VI w., XI-wieczna katedra Sweti Cchoweli (wg. legendy miejsce pochowania szaty Chrystusa). Powrót do Tbilisi. Dalsze zwiedzanie: Plac Wolności, Aleja Rustaveli. Czas wolny w okolicach pchlego targu, Suchy Most oraz bulwar New Tyflis. Kolacja w restauracji. Powrót do hotelu na nocleg

Dzień 9:
Śniadanie, przejazd do klasztoru Bodbe, gdzie pochowano patronkę Gruzji- świętą Nino. Następnie wyruszymy do Sighnaghi – jednego z historycznych miast Gruzji, które zachowało swój oryginalny styl z tradycyjnymi balkonami, unikalnymi murami obronnymi, wieżami i brukowanymi uliczkami. Sighnaghi jest również znane jako “miasto miłości”. Przejazd do winiarni specjalizującej się w tradycyjnej metodzie wyrobu wina w glinianych dzbanach qvevri. Degustacja wina. Obiadokolacja w typowym gruzińskim domu, połączona z warsztatami robienia tradycyjnych chaczapuri. Nocleg w okolicach Sighnaghi.

Dzień 10:
Po śniadaniu przejazd do katedry Alaverdi. Następnie zwiedzanie zamku Gremi i Pałacu Aleksandra Czawczawadze w Tsinandali. Przejazd do Tbilisi. Wieczorem kolacja i spacer „Tbilisi nocą”. Przejazd na lotnisko.

Dzień 11:
Przylot do kraju i zakończenie pielgrzymki.

ŚWIADCZENIA:

  • TRANSPORT: przelot samolotem, przejazd pociągiem, przejazdy komfortowym autokarem,
  • ZAKWATEROWANIE: 8 noclegów w hotelu 3*/2* (pokoje 2-3 osobowe),
  • WYŻYWIENIE: 2x dziennie (9 śniadań, 9 obiadokolacji);
  • OPIEKA PILOTA-PRZEWODNIKA na całej trasie wycieczki;
  • OPIEKA DUCHOWA KAPŁANA;
  • REZERWACJA MSZY ŚW
  • UBEZPIECZENIE: KL i CP, NNW oraz bagaż SIGNAL IDUNA Polska S.A.;
  • SKŁADKI na turystyczny fundusz gwarancyjny i pomocowy.

INFORMACJA I REZERWACJA
biuro@verotravel.pl   tel. 77 4544569, 77 4539576, 77 4536418