Lizbona – Światowe Dni Młodzieży

Strasburg – Lyon – Lourdes – Bilbao – Limpias – Oviedo – Santiago de Compostela – Fatima – Sintra – Lizbona – Avila – Toledo – Barcelona – Saintes Maries De La Mer – Saint Maximin La Sainte Baume – Saint Tropez – Cannes – Nicea – Turyn – Mediolan

RAMOWY PROGRAM

Dzień 1:
Wyjazd z Polski w godzinach wieczornych. Nocny przejazd przez Niemcy.

Dzień 2:
Przyjazd do Strasburga w godzinach popołudniowych. Krótkie zwiedzanie: Katedra Notre Dame, starówka. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Lyonu.

Dzień 3:
Po śniadaniu spacer po centrum Lyonu: Katedra św. Jana, Stare Miasto. Przejazd do Lourdes – największego Sanktuarium Maryjnego Europy. Zakwaterowanie, kolacja. Wieczorne nabożeństwo maryjne z lampionami. Nocleg.

Dzień 4:
Po śniadaniu całodzienny pobyt w Lourdes. Spacer śladami św. Bernadetty (Dom rodzinny, kościół Serca Jezusowego- miejsce chrztu Świętej, Cachot). Modlitwa i pobyt w Sanktuarium, gdzie Pielgrzymi mogą w skupieniu i bez pośpiechu uczestniczyć w uroczystościach religijnych (Procesja Eucharystyczna, udział w Drodze Krzyżowej, modlitwa przy Grocie Massabielle). Czas wolny. Wieczorem obiadokolacja, udział w procesji ze świecami i nocleg.

Dzień 5:
Po śniadaniu przejazd do Bilbao – największego miasta Kraju Basków, rodzinnego miasta św. Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów. Zobaczymy: Stare Miasto połączone z nowymi dzielnicami pięcioma mostami, XIV w. Katedrę św. Jakuba, Mercado de la Ribera- słynny targ baskijskich smakołyków. Następnie przejazd do Limpias – wizyta w Sanktuarium Chrystusa w Agonii, z cudownym krucyfiksem. Po południu przejazd do Oviedo. Zobaczymy tu Katedrę San Salvador z grobowcem króla Asturii Alfonsa II. W skarbcu katedry przechowywana jest od IX w. najcenniejsza relikwia Chusta z Oviedo, którą według tradycji otarto twarz Jezusa zaraz po Jego śmierci i zdjęciu z krzyża. Zobaczymy także XVIII-wieczny pałac Velarde mieszczący muzeum sztuk pięknych, a także przedromańskie kościoły Santa Maria del Naraco i San Miguel de Lillo. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

Dzień 6:
Po śniadaniu przejazd do Santiago de Compostela – jednego z najstarszych (po Jerozolimie i Rzymie) i najbardziej popularnych ośrodków pielgrzymkowych. To właśnie miejsce- naznaczony cudami grób św. Jakuba, przeszło do historii jako Compostella (od łac. campus stellae – pole gwiazd). W Santiago nawiedzimy grób Apostoła i modlić się będziemy w barokowej katedrze. Wieczorem przejazd na obiadokolację i nocleg.

Dzień 7:
Po śniadaniu przejazd do Fatimy. Nawiedzenie kaplicy objawień, która powstała w miejscu, gdzie stał mały dąbek, nad którym zjawiła się Matka Boża. Przejście do Bazyliki Różańcowej, w której znajdują się groby małych wizjonerów (Hiacynty i Franciszka) oraz siostry Łucji dos Santos. Nawiedzenie nowoczesnej Bazyliki Trójcy Świętej i kaplicy Adoracji. Przejazd do miejsc związanych z życiem pastuszków: do wioski Aljustrel, gdzie znajdują się ich rodzinne domy. Udział w Drodze Krzyżowej. Modlitwa w dolinie Cabeço, gdzie w 1916 roku małym pastuszkom objawił się Anioł Pokoju prosząc o wynagrodzenie za grzechy świata. Powrót do Fatimy. Czas wolny na prywatną modlitwę i indywidualne nawiedzenie sanktuarium. Wieczorem przejazd do LIzbony na obiadokolację i nocleg.

Dzień 8:
Po śniadaniu przejazd do Sintry wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie przejazd do Cabo da Roca – najdalej na zachód wysuniętego przylądka Europy. Będziemy podziwiać widok na wspaniałą panoramą Atlantyku z perspektywy 140 m. urwiska. Wczesnym popołudniem powrót do Lizbony. Udział w uroczystościach Światowych Dni Młodzieży.

Dzień 8- 13:
Udział w obchodach Światowych Dni Młodzieży.

Dzień 14:
Po śniadaniu wyjazd z Lizbony i przejazd do Avila – miasta świętej Teresy, gdzie zobaczymy m.in.: gotycką katedrę z XIV w., bazylikę św. Wincentego, klasztor dominikanów, mury obronne. Następnie przejazd do Toledo – dawnej stolicy Hiszpanii. Zwiedzanie miasta: Alkazar – wspaniały pałac-forteca, XII-wieczna Synagoga z pięknymi witrażami, Katedra, kościół Santo Tome, w którym znajduje się słynny obraz El Greco „Pogrzeb Hrabiego Orgaza”. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

Dzień 15:
Po śniadaniu przejazd do Barcelony. Zwiedzanie: arcydzieło Gaudiego kościół Sagrada Familia, modernistyczne budynki Casa Batllo, Casa Mila, gotycka dzielnica z barcelońską katedrą, bulwar Las Ramblas z pomnikiem K. Kolumba. Dla chętnych wizyta na słynnym stadionie FC Barcelona- Camp Nou (bilet wstępu ok. 30 €). Wieczorem przejazd na obiadokolację i nocleg.

Dzień 16:
Po śniadaniu przejazd do Saintes Maries De La Mer, które 24 maja każdego roku jest celem pielgrzymek Romów, odwiedzających tu figurę świętej Sary. Zgodnie z legendą ok. 40 lat po narodzinach Jezusa, trzy Marie (oraz m.in. Łazarz) wsiadły na barkę i uciekły przed prześladowaniami w Jerozolimie. Dotarły do dzisiejszych terenów Francji, a ich służącą była ciemnoskóra Sara, obecnie patronka Cyganów. Po południu przejazd do Saint Maximin La Sainte Baume. Nawiedzenie Bazyliki Marii Magdaleny. Zgodnie z przekazami religijnymi i miejscowymi legendami, po ukrzyżowaniu Jezusa Maria Magdalena wraz z niektórymi jego uczniami udała się na Prowansję szerzyć wiarę. Oddała się jednak kontemplacji w grocie Sainte Baume położonej ok. 20 km od Saint Maximin, a kiedy jej życie dobiegało kresu, wróciła do miasta. Tam przyjęła komunię z rąk Maximina, od którego nazwano miejscowość. Po śmierci pochowano ją w miejscu, w którym obecnie stoi bazylika. Wieczorem przejazd na obiadokolację i nocleg.

Dzień 17:
Śniadanie. Przejazd na półwysep Saint Tropez – do eleganckiego kąpieliska odwiedzanego przez gwiazdy filmowe i artystów. Spacer po typowym prowansalskim starym mieście: m.in. Place des Lices i budynek posterunku policji, którego fasada jest dobrze znana z popularnej serii filmów o żandarmie, malowniczy port. Po południu przejazd do Cannes – najsławniejszego miasta Riwiery Francuskiej. Spacer wzdłuż nabrzeża do pałacu festiwalowego. Spacer wzdłuż Alei Gwiazd. Następnie przejazd do Nicei – ośrodka turystycznego o światowej renomie, położonego nad wspaniałą, błękitną Zatoką Aniołów. Spacer po centrum: Promenada Anglików biegnąca wzdłuż brzegu morza; spacer po niezwykle pięknym starym mieście z wąskimi uliczkami i malowniczymi fasadami domów w stylu włoskim, Wzgórze Zamkowe. Wieczorem przejazd na obiadokolację i nocleg.

Dzień 18:
Po śniadaniu przejazd do Turynu – stolicy Piemontu. Nawiedzenie Katedry św. Jana Chrzciciela, w której znajduje się słynny Całun Turyński i relikwie bł. Pier Giorgia Frassatiego patrona młodzieży, ludzi gór, ale też patrona Akcji Katolickiej. Następnie przejazd do Mediolanu – światowej stolicy mody. Spacer po centrum miasta: zwiedzanie imponującej gotyckiej katedry, Galerii Vittorio Emanuele- tradycyjnego miejsca spotkań mieszkańców Mediolanu oraz licznych kawiarenek i luksusowych sklepów, Piazza della Scala ze słynną Operą o międzynarodowej sławie, Zamek Sforzów ze słynną trzecią Pietą mistrza Michała Anioła. Spacer do bazyliki Santa Maria delle Grazie ze słynną Ostatnią Wieczerzą, autorstwa Leonarda da Vinci. Wieczorem wyjazd w drogę powrotną do kraju.

Dzień 19:
Powrót do miejsca wyjazdu około południa.

ŚWIADCZENIA:

  • TRANSPORT: Przejazdy komfortowym autokarem (WC, DVD, Klimatyzacja);
  • ZAKWATEROWANIE: Noclegi w Portugalii zgodnie z programem;
  • WYŻYWIENIE: 2x dziennie (śniadania i obiadokolacje zgodnie z programem);
  • OPIEKA PILOTA-PRZEWODNIKA na całej trasie wycieczki;
  • OPIEKA DUCHOWA KAPŁANA;
  • REZERWACJA MSZY ŚW;
  • UBEZPIECZENIE: KL i CP, NNW oraz bagaż SIGNAL IDUNA Polska S.A.;
  • SKŁADKI na turystyczny fundusz gwarancyjny i pomocowy.

INFORMACJA I REZERWACJA
biuro@verotravel.pl   tel. 77 4544569, 77 4539576, 77 4536418