Armenia Korzenie Chrześcijaństwa

Erywań – Echmiadzin – Khor Virap – Jermuk – Syunik – Khndzoresk – Haghartsin – Dilijan – Garni – Geghard

RAMOWY PROGRAM:

Dzień 1:
Przejazd na lotnisko. Spotkanie z pilotem i przelot do EREWANIA. Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od Parku Zwycięstwa z Pomnikiem Matki Armenii, który góruje nad miastem. Następnie zwiedzimy kompleks poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa Ormian 1915 roku ulokowany na Wzgórzu Tsitsernakaberd. Kolejno ruszymy na pieszą wędrówkę, w trakcie której zobaczymy Erywańską Kaskadę – centrum sztuki współczesnej i Plac Republiki. Dotrzemy także do ufundowanej na 1700 rocznicę przyjęcia przez Armenię chrztu – katedry św. Grzegorza Oświeciciela. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2:
Po śniadaniu przejazd do ECHMADZINU– nazywanego Watykanem Ormian. Legenda głosi, że miejsce budowy świątyni wskazał sam Chrystus. Nazwa świątyni tłumaczona jest jako „miejsce zstąpienia Syna Jednorodzonego”. Zwiedzanie głównej katedry (pierwszy kościół zbudowano tu w 301 roku!). Wizyta w przykatedralnym muzeum, gdzie zobaczymy m.in.: deskę z arki Noego. Następnie zobaczymy ruiny katedry ZVARTNOTS z VII w, która uważana była za najpiękniejszy obiekt sakralny ówczesnego świata. Dalej przejazd w kierunku najwyższej góry Armenii – wulkanu ARAGAC. Zwiedzanie ruin twierdzy AMBERD zwanej fortecą w chmurach, położonej na wysokości 2300m n.p.m. Na koniec krótki postój nad wysokogórskim jeziorem KARI (3190m n.p.m.). Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3:
Po śniadaniu przejazd do klasztoru KHOR VIRAP, którego pomarańczowa fasada na tle ośnieżonego Araratu uchodzi za wizytówkę Armenii. W klasztorze, w podziemnej jamie więziony był św. Grzegorz Oświeciciel. Postój na zdjęcia świętej góry Ormian – ARARATU. Kolejno wizyta w winiarni w Areni, która pozwoli zapoznać się z kulturą winiarską kraju. Dalej zwiedzanie kompleksu klasztornego NORAVANK ulokowanego w górskim wąwozie, którego kościoły słyną z pięknych płaskorzeźb. Na koniec spacer po górskim uzdrowisku JERMUK, gdzie odwiedzimy Galerię Wód Mineralnych. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4:
Śniadanie i przejazd do prowincji SYUNIK, gdzie zobaczymy mający 18m wysokości Wodospad SHAKI. Następnie odwiedzimy ZORATS KARER, nazywane ormiańskim Stonehenge stanowisko archeologiczne. Według jednej z teorii, odnalezione tu megalityczne struktury tworzyły prehistoryczne obserwatorium. Kolejno zwiedzimy położony w górach klasztor Tatev. Dotrzemy do niego najdłuższą na świecie jednosekcyjną kolejką linową, która jest wpisana do księgi rekordów Guinnessa. Na koniec zobaczymy opuszczone skalne miasto KHNDZORESK. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5:
Po śniadaniu przejazd na Przełęcz SULEMA (2410m n.p.m.), gdzie znajduje się dobrze zachowany karawanseraj z 1332r. Następnie ruszymy w kierunku JEZIORA SEWAN – największego jeziora Zakaukazia, które nazywane jest perłą Armenii. Nad jeziorem zobaczymy: klasztor Hayravank z IX wieku, cmentarz w Noratus będący największym na świecie skupiskiem tradycyjnych ormiańskich chaczkarów, monastyr SEVANAVANK, nazywany czarnym klasztorem ze względu na charakterystyczny kolor kamieni, z których został wzniesiony. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6:
Śniadanie i półdniowa wycieczka. Zwiedzanie średniowiecznego klasztoru HAGHARTSIN, ufundowanego przez możny ród Bagratydów. Następnie krótki postój w GOSHAVANK by obejrzeć najpiękniej zdobiony chaczkar na świecie – chaczkar mistrza Pogosa. W drodze powrotnej krótka przerwa w górskim uzdrowisku DILIJAN z ciekawą drewnianą zabudową przypominającą alpejskie wioski. Przejazd nad jezioro Sewan i odpoczynek na plaży. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7:
Po śniadaniu przejazd do wioski GARNI, gdzie turyści będą uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, w trakcie których zobaczą jak wypieka się tradycyjny ormiański chleb – lavash. Zwiedzanie dawnej świątyni boga słońca – Mitry, przypominającej hellenistyczne zabytki starożytnej Grecji. Następnie wizyta w Monastyrze GEGHARD, gdzie wg. tradycji przechowywano włócznię, którą przebito bok ukrzyżowanego Chrystusa. Przejazd do Erywania i dla chętnych wizyta w wytwórni ormiańskiej brandy Ararat. Obiadokolacja. Przejazd na lotnisko i powrót do kraju.

 ŚWIADCZENIA:

  • TRANSPORT: Przelot samolotem, opłaty lotniskowe, bagaż, Dowozy na/ z lotniska, Transport komfortowym autokarem z klimatyzacją w Armenii;
  • ZAKWATEROWANIE: 6 noclegów, (pokoje 2, 3- os. z łazienkami);
  • WYŻYWIENIE: 2x dziennie (6 śniadań, 7 obiadokolacji);
  • OPIEKA PILOTA-PRZEWODNIKA na całej trasie wycieczki;
  • OPIEKA DUCHOWA KAPŁANA;
  • REZERWACJA MSZY ŚW
  • UBEZPIECZENIE: KL i CP, NNW oraz bagaż SIGNAL IDUNA Polska S.A.;
  • SKŁADKI na turystyczny fundusz gwarancyjny i pomocowy.

INFORMACJA I REZERWACJA
biuro@verotravel.pl   tel. 77 4544569, 77 4539576, 77 4536418