Albania – Macedonia

Skopje – Carsiji – Bitola – Heraklea – Ochryd – Tirana – Lac – Durres – Berat – Vlore – Sazan – Gjirokastra – Sarajewo

RAMOWY PROGRAM:

Dzień 1:
Wyjazd z Polski w godzinach porannych, przejazd przez Słowację, Węgry do Serbii. Wieczorem przyjazd na nocleg tranzytowy w okolicach Belgradu. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2:
Po śniadaniu przejazd przez Serbię do Macedoni. Przyjazd do Skopje– stolicy Macedonii. W programie zwiedzanie: pięknego kamiennego mostu nad rzeką Vardar, Carsiji- dzielnicy muzułmańskiej, starego bazaru, meczetu Mustafa Paszy z XV wieku, Cerkwi  Zbawiciela. Msza św. w muzeum św. Teresy. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3:
Po śniadaniu przejazd do miejscowości Bitola. Spacer po głównej ulicy Shirok Sokak, która tętni życiem. Zobaczymy m.in. kościół św Dimitrija, następnie wizyta na tureckim bazarze i w meczecie Isak Pasha. Po południu zwiedzanie antycznego miasta Heraklea– zobaczymy tam mury miejskie, amfiteatr, w którym niegdyś odbywały się walki gladiatorów ze zwierzętami, łaźnie rzymskie, wiele pomników oraz ogromną, zachwycającą mozaikę z V w. n.e. W środku jest także małe muzeum, w którym mieści się kilka artefaktów. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

Dzień 4:
Po śniadaniu przejazd do miejscowości Ochryd, malowniczo położonej nad Jeziorem Ochrydzkim. Miasto jest od 1980 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie głównych zabytków, m.in. cerkwi św. Zofii z zachowanymi freskami z XI wieku, św. Pantelejmona, św. Jana w Kaneo, starego bazaru, fortyfikacji, antycznego teatru, muzeum ikon. Następnie przejazd nad jezioro Ochrydzkie. Opcjonalnie przejażdżka łódką. Zwiedzanie klasztoru św. Nauma. Czas wolny. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

Dzień 5:
Po śniadaniu przejazd do Albanii. Zwiedzanie rozpoczniemy od Tirany, gdzie zobaczymy plac i pomnik Skanderbega, a przy nim operę, Muzeum Narodowe, budynki ministerialne oraz zabytkowy meczet Ethem Beja, resztki murów starej Tirany (Castle of Tirana), Plac Matki Teresy, a przy nim główny budynek uniwersytetu i politechniki, muzeum archeologiczne, akademia sztuk pięknych. Cmentarz bohaterów a na nim pomnik Matki Albanii- pięknie położony na zboczu góry, gdzie rozciąga się wspaniały widok na Tiranę. Czas na odpoczynek w kawiarni na ostatnim piętrze wieżowca SkyTower. Kawiarnia znajduje się na obrotowej platformie. Pijąc dobra kawę będziemy mogli podziwiać panoramę Tirany i okalających gór. Wieczorem przejazd do hotelu i zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg .

Dzień 6:
Po śniadaniu wyjazd do największego w Albanii sanktuarium i miejsca pielgrzymkowego związanego ze św. Antonim z Padwy w miejscowości Lac. Modlitwa i Msza św. w sanktuarium. Następnie przejazd do Durres, największego portu morskiego Albanii. W programie: wieża wenecka, antyczny amfiteatr, nowy meczet, pozostałości po rzymskim Forum Romanu. Po drodze czas na spróbowanie popularnej w Albanii przekąski „byrek” (rodzaj francuskiego ciasta z nadzieniem). Po zwiedzaniu czas wolny na plaży. Wieczorem przejazd do miejscowości Berat– miasta tysiąca okien. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 7:
Po śniadaniu przejazd do centrum Berat (miasto znajduje się od niedawna na liście dziedzictwa światowego UNESCO). Zwiedzanie cytadeli Kalaja Berami i dawnej dzielnicy chrześcijańskiej. Dla chętnych wizyta w Muzeum Etnograficznym. Spacer po starówce gdzie zobaczymy m.in. muzułmański klasztor bektasztów. Na drugi brzeg rzeki Osum wybierzemy się przeprawą mostową z XVIII. Czas Wolny. Wieczorem obiadokolacja w hotelu i nocleg.

Dzień 8:
Po śniadaniu przejazd do Apolloni (w przeszłości ważnego portu)- rozległego terenu archeologicznego. Na terenie chronionych wykopalisk zobaczymy m.in.: antyczny amfiteatr, fragmenty świątyni Artemidy z przełomu I/II w. p.n.e., fragmenty budynku konsula i biblioteki. W pobliżu wykopalisk znajduje się prawosławny obiekt sakralny: monastyr Najświętszej Maryi Panny. Przejazd do Vlore. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 9:
Po śniadaniu zwiedzanie miasta, położonego w linii prostej niespełna 100 km od wybrzeża Włoch. Tu spotykają się morze Adriatyckie i Jońskie, dzięki czemu wybrzeże Vlory oferuje nam zarówno plaże piaszczyste, z łagodnym wejściem do wody jak i plaże kamieniste. Z brzegu będzie można dostrzec jedyną albańską wyspę Sazan. Najbardziej charakterystyczną częścią Vlory jest długa i szeroka aleja palmowa, ciągnąca się od morza, aż do samego końca miasta. Wzdłuż tej alei znajduje się większość hoteli i restauracji. Vlore zobaczymy również z góry, na którą wjedziemy aby zobaczyć sanktuarium sekty muzułmańskiej bektasztów. Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 10:
Po śniadaniu przejazd do Gjirokastry (miasto wpisane na  Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) zwanej “miastem tysiąca schodów” z powodu swej lokalizacji na wzgórzu. Zwiedzanie twierdzy na szczycie wzgórza, która jest główną atrakcją miasta. Czas wolny. Wieczorem przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 11:
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Sarajewa– największego po Stambule kompleksu architektury muzułmańskiej Europy (60 meczetów) gdzie zobaczymy wiele cennych zabytków: stara dzielnica handlowa z bazarem, składami, kamienne mosty oraz cerkwie, kościoły i synagogi. Wieczorem przejazd do hotelu i zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 12:
Po śniadaniu wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do Polski po północy.

ŚWIADCZENIA:

  • TRANSPORT: Przejazd komfortowym autokarem (WC, DVD, Klimatyzacja)
  • ZAKWATEROWANIE: 11 noclegów, (pokoje 2, 3- os. z łazienkami);
  • WYŻYWIENIE: 2x dziennie (11 śniadań, 11 obiadokolacji);
  • OPIEKA PILOTA-PRZEWODNIKA na całej trasie wycieczki;
  • OPIEKA DUCHOWA KAPŁANA;
  • REZERWACJA MSZY ŚW
  • UBEZPIECZENIE: KL i CP, NNW oraz bagaż SIGNAL IDUNA Polska S.A.;
  • SKŁADKI na turystyczny fundusz gwarancyjny i pomocowy.

 INFORMACJA I REZERWACJA
biuro@verotravel.pl   tel. 77 454456977 453957677 4536418