Sanktuaria północnej Francji Belgii

Paryż – Saint Denis – Chartres – Lisieux – Bec Hellouin – Rouen – Dieppe – Amiens – Bruksela – Scherpenheuvel – Banneux – Namur – Beauraing

RAMOWY PROGRAM

Dzień 1:
Spotkanie z pilotem na lotnisku. Przelot do Paryża. Transfer do hotelu. W miarę możliwości czasowych (w zależności od godziny przylotu) zwiedzanie: dzielnica Montmartre:  bazylika Sacre-Coeur. W trakcie zwiedzania obiadokolacja w restauracji w centrum Paryża. Przejazd do hotelu, nocleg.

Dzień 2:
Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Paryża: łuk triumfalny Arc de Triomphe. Spacer Champs-Elysées, najsławniejsza arterią stolicy Francji. Dzielnica Łacińska, którą wypełniają studenckie księgarnie, kafejki, kina i kluby jazzowe oraz sławne uczelnie z Sorboną, Collége de France. Tutaj znajduje się również Panteon- narodowe mauzoleum. Następnie spacer po najstarszej części Paryża, wyspie Ile de la Cité, Katedra Notre-Dame, Sainte Chapelle, Kaplica Cudownego Medalika, Pont Neuf- najstarszy zachowany most Paryża, Palais de Justice, Conciergerie, Centrum Pompidou. Dla chętnych wjazd na Wieżę Eiffla. Następnie Pola Marsowe i Hotel des Invalides, który został ufundowany przez Ludwika XIV jako przytułek dla bezdomnych i kalekich weteranów wojny. Zwiedzanie kościoła Dom des Invalides, w którego krypcie spoczywa Napoleon Bonaparte. W miarę możliwości czasowych wizyta w miejscowości Saint Denis, w Bazylice będącej nekropolią królów francuskich, w której zostali pochowani prawie wszyscy monarchowie francuscy. W trakcie zwiedzania obiadokolacja w restauracji w centrum Paryża. Przejazd do hotelu, nocleg. Wieczorem rejs statkiem po Sekwanie (fakultatywnie).

Dzień 3: Po śniadaniu przejazd do Chartres do Katedry Notre-Dame, która powstała w latach 1134-1226 ale jej mniej znana historia sięga okresu poprzedzającego chrystianizację Galii. Około IV wieku, w miejscu kultu druidów, pierwsi chrześcijanie wybudowali świątynię, pierwszą katedrę w Chartres. Dzisiaj można podziwiać w krypcie posąg dziewicy, czczonej przez całe Średniowiecze i zwanej „Naszą Panią z podziemia” Stąd kult maryjny w Chartres utrzymany aż do naszych czasów. Dzięki swojemu wiekowi i urodzie, witraże w Chartres stanowią najbogatszą kolekcję w Europie. Jest ich 172 i pokrywają w sumie 2600m2. Powstały w XII i XIII w. W mairę możliwości zobaczymy również skarbiec i wieżę katedry. Następnie przejazd do Lisieux- miasta św. Teresy. Odwiedzimy tu najważniejsze miejsca związane ze świętą: Bazylikę św. Teresy, klasztor Karmelitek (Carmel), Katedrę św. Piotra z XII w., dom rodzinny. Modlitwa w miejscach związanych ze Świętą Teresą. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 4:
Po śniadaniu przejazd do Bec Hellouin, gdzie zwiedzimy opactwo benedyktyńskie Notre Dame du Bec (z XI w.)-  miejsce kształcenia i pogłębiania wiary wielu wybitnych postaci (m.in. Papież Aleksander II, św. Ivo z Chartres). Opactwo Bec od dawna jest mocno powiązane z Anglią- mnisi z Bec są nawet właścicielami wielu ziem w Anglii- n.p. wioska Tooting Bec na przedmieściach Londynu. W dzisiejszych czasach znane z ceramiki wyrabianej przez mnichów. Następnie przejazd do Rouen– miasta „stu wież”. Rouen to  stolica regionu w czasach rzymskich i drugie największe miasto we Francji w średniowieczu. Odwiedzimy tu Katedrę Notre Dame de Rouen, znaną z obrazów Moneta. Znajduje się tu m.in. grobowiec Ryszarda Lwie Serce. Pierwsza katedra w Rouen została zbudowana w 396 roku przez biskupa Victriciusa. Następnie zobaczymy kościół St-Maclou z XIII w. i opactwo St-Ouen z VII w., które słynie z pięknych witraży i organów piszczałkowych z XIX w. (jedne z najlepszych we Francji)- to tu Joanna d’Arc została spalona na stosie w 1431 roku. Po południu przejazd do Dieppe– miejsca próbnego lądowania aliantów na kontynencie europejskim podczas II wojny światowej (Operacja Jubilee). Dieppe to  znany kurort, z charakterystyczną żwirową plażą i pięknym zamkiem na skraju urwiska. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 5:
Po śniadaniu przejazd do Amiens, do XIII w. Katedry, wpisanej na listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Obok Katedry w Reims i Chartres, katedra w Amiens jest jednym z najwspanialszych dzieł sztuki gotyku. Po południu przejazd do Brukseli– „stolicy europy”. Zwiedzanie: katedra św. Michała (słynie z pięknych witraży Jana Haecka i J.B. Capronniera), wspaniały kościół Notre-Dame du Sablon, Palais Royal z zamkiem królewskim, Grand Place z ratuszem i galerią św.Huberta, symbol Brukseli- Menneken Pis. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 6:
Po śniadaniu przejazd do Scherpenheuvel. Według legendy w XV w. miał tu miejsce cud:  chłopiec chciał ukraść mały posąg Maryi. Gdy próbował ją schować pod pazuchę, zastygł jak głaz. Odzyskał władzę w członkach dopiero, gdy figurkę wyjęto mu z dłoni i odłożono na jej miejsce. Odtąd do Scherpenheuvel zaczęli przybywać pielgrzymi, by modlić się do Naszej Pani. W 1603 r. miał miejsce kolejny cud- figura uroniła krwawe łzy. Wierzono, że Madonna płakała z powodu rozłamu religii i konfliktu, jaki pociągnęła za sobą reformacja. Po południu przejazd do Banneux gdzie Maryja objawiła się w 1933 roku małej Mariette Beco. Odwiedzimy Sanktuarium Notre Dame (Naszej Pani), Matki Bożej Ubogich. Będziemy również mieli okazję napić się wody z cudownego źródła słynącego z uzdrowień. Wieczorem przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 7:
Po śniadaniu przejazd do Namur- miasta, którego historia sięga Celtów. W tym czasie istniała tu  osada na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych. Obecnie miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i handlowym. W Namur zobaczymy Katedrę Saint-Aubain (z XVIII w.), Pałac biskupów (z XVIII w.), Kościół św. Jana Chrzciciela (z XVI w.), Kościół Notre-Dame (z XVIII w.). Po południu przejazd do Beauraing– miejsca objawień Maryi z 1932r. Odwiedzimy Sanktuarium Matki Bożej Grzeszników. Wieczorem przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 8:
Po śniadaniu przejazd na lotnisko Charleroi. Przelot do kraju, zakończenie pielgrzymki.

ŚWIADCZENIA:

  • TRANSPORT: Przeloty samolotem do Paryża i z Brukseli; Opłaty lotniskowe, bagaż podręczny, bagaż główny; Transport komfortowym autokarem (klimatyzacja, WC, barek, dvd);
  • ZAKWATEROWANIE: 7 noclegów w hotelach 3* (pokoje 2-3 osobowe z łazienkami);
  • WYŻYWIENIE: 7 śniadań, 7 obiadokolacji;
  • OPIEKA PILOTA-PRZEWODNIKA na całej trasie wycieczki;
  • OPIEKA DUCHOWA KAPŁANA;
  • REZERWACJA MSZY ŚW
  • UBEZPIECZENIE: KL i CP, NNW oraz bagaż SIGNAL IDUNA Polska S.A.;
  • SKŁADKI na turystyczny fundusz gwarancyjny i pomocowy.

INFORMACJA I REZERWACJA
biuro@verotravel.pl   tel. 77 454456977 453957677 4536418