Święto Błogosławionego Czesława

Wciąż nie wiadomo jaka jest dokładna data i miejsce narodzin błogosławionego Czesława, ale przyjmuje się, że urodził się około 1180 roku. Krążą teorie, że jego bratem był św. Jacek i pochodził z rodu Odrowążów. Z początkiem XIII w. wyruszył do Rzymu wraz z biskupem krakowskim Iwonem Odrowążem i Jackiem. Wraz ze swoim potencjalnym krewnym w 1221 roku został przyjęty przez św. Dominikę do nowego zakonu, a rok później powrócił do Krakowa. Przypisuje się mu założenie pierwszego czeskiego klasztoru św. Klemensa w Pradze.

6 kwietnia 1241 r. był świadkiem niszczycielskiego najazdu Mongołów, którzy spalili lewobrzeżną część Wrocławia wraz z klasztorem św. Wojciecha. Istnieje opowieść związana z tym wydarzeniem o cudownym ocaleniu Ostrowa Tumskiego przez Czesława. Dzięki jego modlitwom pojawił się nad jego głową, zstępujący z nieba słup ognia, który przepędził najeźdźców, a Ci udali się pod Legnicę. Inna opowieść mówi o ognistej kuli, która zaraz obok lilii, stała się symbolem dodawanym do jego wizerunku.

Czesław zmarł 15 lipca 1242 r. i pochowany został w kościele św. Wojciecha w krypcie pod prezbiterium. Błogosławiony Czesław został ogłoszony przez papieża Pawła VI patronem Wrocławia 3 sierpnia 1963 r. Jego imię oznacza osobę cieszącą się dobrą sławą.