Święta Łucja

Święta Łucja

13.12.2021

Łucja pochodziła z bogatej rzymskiej rodziny z Syrakuz na Sycylii. Żyła w IV wieku, w czasach prześladowania chrześcijan. Już  w dzieciństwie złożyła w tajemnicy śluby czystości. Po wczesnej śmierci ojca była wychowywana przez matkę, która to zaaranżowała małżeństwo Łucji z młodzieńcem tego samego stanu. Kiedy Łucja odmówiła małżeństwa zalotnik zemścił się, donosząc władzom, że dziewczyna jest chrześcijanką. Kiedy aresztowana i torturowana Łucja odmówiła porzucenia swej wiary, miała być zamknięta w domu publicznym i zmuszona do prostytucji. Wtedy, by się oszpecić, wydłubała sobie oczy. W konsekwencji poniosła męczeńską śmierć - została ścięta, mając 23 lata. Legenda głosi, że po stracie oczu Łucja w cudowny sposób je odzyskała, a wraz z nimi swój wzrok, dlatego jest orędowniczką osób zmagających się z chorobami oczu.

Święta Łucja jest także patronką Szwecji oraz Toledo, Syrakuz i Sycylii. Patronuje rolnikom, krawcom, szwaczkom, tkaczom.

Jako że Łucja jest patronką Szwecji wspomnienie o niej jest zwane w tym kraju świętem światła. Tego dnia dzieci ubrane na biało idą w pochodzie, który prowadzi dziewczyna, niosąca na głowie wieniec z zapalonymi świecami.

Górale także wspominają św. Łucję i od 13 grudnia przepowiadają pogodę na przyszły rok. Każdy z 12 dni pozostałych do świąt przynosi pogodę dla poszczególnych miesięcy roku.