2019 – Rok św. Bernadety

Święta z piwnicznej izby”

Jeżeli Święta Dziewica wybrała mnie to dlatego, że byłam najbardziej niewykształconą. Gdyby znalazła gorszą ode mnie, wybrałaby ją.”

(Bernadeta Soubirous)

Przed kilkoma dniami, 6 stycznia, w Lourdes rozpoczął się oficjalnie Rok poświęcony 14 – letniej wizjonerce z piwnicznej izby – św. Bernadecie Soubirous. Obchody związane są ze 175 rocznicą urodzin i 140 rocznicą jej śmierci. To właśnie Bernadecie, dziewczynce, która nie umiała pisać ani czytać i nie znała nawet podstawowych prawd wiary, objawiła się w 1858 r. Najświętsza Dziewica w grocie Massabielle.

Z tej okazji przez cały rok odbywać się będą specjalne wydarzenia, za które odpowiedzialne jest zarówno sanktuarium w Lourdes, jak również i merostwo tego miasta. Rektor sanktuarium ks. André Cabes podkreśla, że pomimo upływu czasu św. Bernadeta nadal porusza ludzi, gdyż nie jest superbohaterką, lecz podobna jest do wszystkich, którzy tam przybywają.

Od czasu dziewiątego objawienia (25.02.1858 r.), kiedy to Piękna Pani podarowała ludzkości cudowne źródło, w Lourdes doszło do 70 uznanych przez Kościół cudownych uzdrowień, których w żaden sposób nie można racjonalnie wytłumaczyć. Mimo wielu łask, jakich doświadczali ludzie pijąc wodę z cudownego źródła, sama Bernadeta nie została uzdrowiona. „ Żródło nie jest dla mnie” – powtarzała.

Bernadeta, już jako siostra Maria Bernarda, dotknięta została ogromnym cierpieniem. Zmarła z powodu bolesnej gruźlicy kości w wieku zaledwie 35 lat w Nevers, gdzie - jak mówiła - chciała się „ukryć”, aby uciec przed zbyt dużym zainteresowaniem ze strony ludzi. Za murami tego zakonu oddawała się pracom porządkowym, pomagała w kuchni, wyszywała piękne ornaty, a przede wszystkim ćwiczyła się w wierze, dążąc do świętości.

Co roku na sezon pielgrzymkowy wybierany jest konkretny temat. W tym roku będzie to „Błogosławieni wy, ubodzy…” (Łk 20, 6). Mathias Terrier, dyrektor służb informacyjnych sanktuarium tłumaczy, że „Bernadeta doświadczyła ubóstwa materialnego i ubóstwa [chorego] ciała, któż więc lepiej niż ona może prowadzić ludzi z całym ich ubóstwem intelektualnym, psychicznym czy społecznym, w jakie zdarza im się popaść?”.

Jego zdaniem dowodem na to, że Bernadeta jest “niezwykle przystępną” jest zainteresowanie, jakim się cieszy nie tylko wśród ludzi wierzących, ale również w świecie kultury i rozrywki. Od 1 lipca w Lourdes będzie wystawiany musical „Bernadeta z Lourdes”, zaś w maju odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Współczesne Bernadety” o przybywających do sanktuarium ludziach.

Przez cały Rok św. Bernadety Jej relikwie będą noszone w procesjach do groty objawień po zakończeniu międzynarodowych Mszy św. w środy i soboty - za wyjątkiem okresów, kiedy relikwiarz pielgrzymować będzie po Europie. Przewidziano, że w tym roku relikwie Świętej odwiedzą Normandię we Francji, Włochy oraz Hiszpanię.

Ponadto od 8 do 11 lutego sanktuarium organizuje wielkie sympozjum na temat ubóstwa z udziałem ponad 700 uczestników. Około 20 tyś. pielgrzymów spodziewanych jest w Lourdes 11 lutego na uroczystościach upamiętniających rocznicę pierwszego objawienia Matki Bożej sprzed 161 lat.